PROGRAM FORMACYJNO - ORGANIZACYJNY 2016

Program na rok: 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010

DIAK AWr NA ROK 2016

Temat roku: "Nowe życie w Chrystusie "

Przygotowując spotkania należy wykorzystać: Podręcznik KIAK Nr 32 na rok 2016 - "Nowe życie w Chrystusie", podręcznik formacyjny Nr 30, pomoce duszpasterskie.

I. MODLITWA, LITURGIA, FORMACJA

1. Systematyczne studiowanie i wspólne rozważanie (w cyklu miesięcznym) w/w dokumentu formacyjnego.
  2. Organizowanie spotkań z zakresu nauczania społecznego Kościoła, historii Kościoła, wiedzy teologicznej i filozoficznej oraz z zakresu funkcjonowania życia publicznego.
  3. Udział w organizowanych przez AK rekolekcjach, pielgrzymkach, dniach skupienia, uroczystościach religijnych.
  4. Wszystkie spotkania POAK rozpoczynać odmówieniem modlitwy (w szczególności jednej dziesiątki Różańca Św.)
  5. W Roku Miłosierdzia odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego, podjęcie praktykowania uczynków miłosierdzia, Liturgii godzin, Adoracji Pana Jezusa.
  6. Uczestnictwo w Mszy Św.w intencjach: papieża Franciszka, ŚDM i Ojczyzny.
  7. Udział w Nabożeństwie pięciu I sobót m-ca oraz uczestnictwo, w miarę możliwości, we Mszy Św. w dzień powszedni.
  8. Codzienna lektura Pisma Świętego.
  9. Objęcie stałą modlitwą kapłanów, a zwłaszcza Asystentów Kościelnych Akcji Katolickiej, parlamentarzystów i radnych samorządów.

II. DZIAŁALNOŚĆ w obszarach: SPOŁECZENSTWO, RODZINA, POLITYKA, KULTURA

Temat przewodni: Katolicka nauka społeczna - źródłem inspiracji wszelkich działań społecznych członka AK

1. Propagowanie katolickiego modelu małżeństwa i rodziny; troska duchowa i materialna o rodzinę, wspieranie ludzi dotkniętych kryzysem wiary.
  2. Nawiązywanie współpracy z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi; szczególnie z zespołami zajmującymi się problematyką społeczną (w tym szczególnie pomocą rodzinie, bezrobotnym, ubogim), wychowawczą, edukacyjną, kulturalną, sportem, rekreacją, itp.
  3. Czynny udział w życiu społecznym, kulturalnym i oświatowym swojego środowiska, promowanie wartościowej literatury i sztuki oraz dziedzictwa kulturowego Kościoła (archiwa, biblioteki, zabytki sztuki sakralnej), celem podtrzymania pamięci o przeszłości Kościoła i Ojczyzny.
  4. Wspieranie polityków wywodzących się ze środowisk katolickich, a w szczególności członków AK oraz stawianie im wymagań, w świetle katolickiej nauki społecznej, aby w swych działaniach uczciwie służyli Bogu i Ojczyźnie.

III. ZADANIA ORGANIZACYJNE

1. Kontynuacja zadań podjętych z okazji II Kongresu Akcji Katolickiej Krakowie:
    • każdy niech przyprowadzi do POAK chociaż 1 osobę,
    • przygotować choć 1 inicjatywę skierowaną do najmłodszych - dzieci i młodzieży,
    • nawiązać współpracę z 1 organizacją, ruchem czy grupą działającą w parafii.
  2. Współpraca z Asystentem Kościelnym, propagowanie idei Akcji Katolickiej w celu pozyskania nowych członków, współpraca z KSM i innymi grupami ( np. w organizacji obchodów ŚDM, uroczystości patriotyczno - religijnych).
  3. Udział w obchodach 1050 Rocznicy Chrztu Polski i XVI Dniu Papieskim
  4. Opracowanie, wspólnie z Księdzem Proboszczem Parafialnym Asystentem Kościelnym, kalendarium działań POAK i przesłanie ich Zarządowi DIAK AWr do 31.01.2016r.
  5. Opracowanie sprawozdań z działalności POAK i przesłanie ich Zarządowi AIAK: za rok 2015 do 15.01.2016 r., a za rok 2016 do 15. 01. 2017 r.

IV. ZALECANE LEKTURY I POMOCE

1. Nauczanie Papieży, Nauka Społeczna Kościoła, dokumenty Sob. Wat. II i KKK
  2. Pomoce duszpasterskie
  3. Program duszpasterski na rok 2015/2016 "Nowe życie w Chrystusie"
  4. Encyklika "LAUDATO SI" i Bulla MISERICORDIALE VULTUS
  5. Biuletyny KIAK
  6. Strony: www.ak.archidiecezja.wroc.pl

PROGRAM FORMACYJNO - ORGANIZACYJNY INSTYTUTU AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ NA ROK 2016

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA PROGRAMU PRACY AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIDIECEZJI WROCLAWSKIEJ

Poniższe zadania należy traktować jako obowiązkowe dla wszystkich POAK Archidiecezji Wrocławskiej.

1. POAK wspólnie z Księdzem Proboszczem - Parafialnym Asystentem Kościelnym, opracuje, na kanwie niniejszych założeń programowych, parafialne kalendarium działań Akcji Katolickiej i prześle Zarządowi AIAK AWr do 31.01.2016r.
  2. POAK weźmie udział w pielgrzymkach: na Jasną Górę w dniu 18 czerwca 2015 r.oraz innych organizowanych przez DIAK.
  3. POAK podejmie inicjatywę Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i włączy się w organizację obchodów XVI "Dnia Papieskiego".
  4. POAK weźmie udział w uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata - Święto patronalne Akcji Katolickiej 20.11.2016r.
  5. Członkowie POAK wezmą udział w organizowanych przez DIAK AWr uroczystościach, rekolekcjach, szkoleniach, pielgrzymkach, dniach skupienia.
  6. POAK aktywnie współpracuje z innymi grupami i ruchami na terenie parafii, a w szczególności z młodzieżowymi (ERM i KSM).
  7. 7. POAK powinien włączać się, w uzgodnieniu z Ks. Proboszczem, w realizację: programu duszpasterskiego, nowych inicjatyw ewangelizacyjnych, religijno - kulturalnych, formacyjnych, edukacyjnych, charytatywnych.
  8. POAK aktywnie uczestniczy: w przeżywaniu Mszy Św. i nabożeństw, adoracji Najświętszego Sakramentu, rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych i organizacyjnych.
  9. POAK regularnie przekazuje składki członkowskie.
  10. POAK prowadzi dokumentację swej działalności, a do 15.01.2016r. przekaże Zarządowi DIAK AWr, pisemne sprawozdanie za rok 2015 r.