Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2011 | 2010 | 2009 |

2012-12-31Adoracja franciszkańska przy żłóbku Dzieciątka Jezus u OO. Kapucynów

W ostatni dzień roku 2012 w Parafii p.w. św. Augustyna we Wrocławiu, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przeprowadził Adorację franciszkańską przy żłóbku Dzieciątka Jezus.Adorację poprzedziła Msza św. o godz. 12.00, którą odprawił i homilię wygłosił Ojciec Marek Haśko - Asystent Kościelny POAK. Rozważania adoracyjne zostały częściowo zaczerpnięte z Modlitewnika franciszkańskiego (wyd. OO. Franciszkanie, Niepokalanów – 1977r.).

2012-11-25Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Patronalne Święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży obchodzono w tym roku w Archidiecezji Wrocławskiej szczególnie uroczyście z racji miejsca i okoliczności. Obchody złączone były z realizacją programu duszpasterskiego w naszej Archidiecezji przebiegającego pod hasłem: Kościół naszym domem – Diecezja Rodziną. Było to ostatnie spotkanie ze świeckimi wiernymi aktywnie uczestniczącymi w życiu Kościoła Wrocławskiego.

Do parafii p.w. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym przybyli licznie członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z różnych parafii archidiecezji z księżmi asystentami, którzy przed Mszą Św. odpustową spotkali się z zaproszoną na Uroczystości Panią Haliną Szydełko - Prezesem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce. Honorowego Gościa serdecznie powitali: Ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej oraz Eugeniusz Kaźmierczak Prezes Zarządu AIAK AWr w imieniu wszystkich członków.

2012-11-11Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowy Dzień Niepodległości


BIAŁO-CZERWONA


Piękna, dumna i nie zniewolona
Piękna, nasza Biało- Czerwona
Skromnie na balkonie wywieszona.

Bo za dwa dni przypada
Jedenastego listopada.
Dzień Męstwa i Zwycięstwa
Oręża naszego
Nad najeźdźcą z kraju sąsiedniego

2012-11-02Wrocław pożegnał Prezydenta

Wrocław godnie pożegnał Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Rano, w Dzień Zaduszny, 2 listopada o godz. 9.00 w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył ks. kardynał Henryk Gulbinowicz. W pożegnalnym słowie przedstawił sylwetkę i zasługi Prezydenta, by na koniec, w swoim stylu, przywołać osobistą znajomość z honorowym obywatelem miasta Wrocławia.

Do godziny 16.15 mieszkańcy Wrocławia mogli oddać hołd doktorowi honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

O godz. 17.00, w Kościele Uniwersyteckim, odprawiona została uroczysta msza św. żałobna, koncelebrowana przez liczne grono kapłanów pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Na mszę św. obok oficjalnych delegacji rządowych, samorządowych, licznych organizacji kombatanckich, związkowych, Akcji Katolickiej, wojska, przybyli bardzo licznie mieszkańcy Wrocławia.

2012-10-13/14„Podwoje Wiary” otwarte w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Tegoroczne Uroczystości odpustowe św. Jadwigi Śl. odbywały się pod hasłem: "Św. Jadwiga patronką domowego Kościoła i nauczycielką wiary".

W sobotę 13.10. 2012r. ponad 10 tys. pielgrzymów nawiedziło grób św. Jadwigi podczas dorocznej pielgrzymki pieszej. Tym wydarzeniem otwarty został oficjalnie Rok Wiary.

W niedziele, 14. 10 2012r., w dniu głównych uroczystości odpustowych, trzebnicką bazylikę wypełnili wierni nie tylko z archidiecezji wrocławskiej. Wśród pielgrzymujących do grobu św. Jadwigi było wielu gości z zagranicy, polityków, duchowieństwo, liczne delegacje Akcji Katolickiej z Wrocławia, Oleśnicy, Namysłowa, Trzebnicy, Brzegu i innych miejscowości.

2012-10-07Dzień Pański z Bł. Janem Pawłem II – Papieżem Rodziny

Relacja z VII „Zlotu rowerzystów” z okazji XII Dnia Papieskiego.

VII Zlot rowerzystów zorganizowany z okazji obchodów XII Dnia Papieskiego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej. i Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów – Centrum Rowerowe Wrocław, odbył się w niedzielę 07.10.2012 r. Rowerzyści z różnych parafii wrocławskich, zebrali się na miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. na placu k/ Hotelu Wrocław. Okolicznościowy plakat XII Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny”, flagi: papieska, narodowe i z logo Akcji Katolickiej – archidiecezjalna i POAK parafii wrocławskich, obraz Bł. Alberta Marveli, towarzyszyły pielgrzymom na „stacjach” i trasie przejazdu. Przybyłych rowerzystów powitał serdecznie w imieniu organizatorów oraz honorowego Patrona Zlotu - Metropolity Wrocławskiego ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, Prezes Akcji Katolickiej Eugeniusz Kaźmierczak.

2012-09-29Marsz „Obudź się Polsko”

To było zgromadzenie jakiego od czasu wizyty Ojca Św. Jana Pawła II Warszawa i Polska nie widziała. Niezawodne media „mętnego nurtu”, jak nazwał je o. Tadeusz Rydzyk, nie zawiodły. Podały, że demonstracja zgromadziła 40 tys. ludzi. Uczestniczyłem w większości takich marszów i bez żadnych wątpliwości mogę powiedzieć, że tym razem padł rekord, na pewno powyżej 200 tys. ludzi tam było.

Zresztą nie chodzi tylko o ilość, co jest też ważne, ale atmosferę tam panującą i cel tego zgromadzenia. A tym razem ramię przy ramieniu szli ludzie „Solidarności”, opozycji, różnych stowarzyszeń i środowisk związanych z radiem „Maryja” i telewizją „Trwam”. Nie będę omawiał kazania i przemówień po Mszy św., bo można je wysłuchać.

2012-09-01Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa

1 września 2012 roku odbyła się w Henrykowie po raz trzeci Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa pod hasłem „Kościół naszym domem”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne. Uroczyste otwarcie Pielgrzymki rozpoczęło się o godzinie 11.30. powitaniem przybywających pielgrzymów przez ks. Arkadiusz Krziżoka Asystenta Kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej i Przeora Opactwa Cystersów w Henrykowie o. Andrzeja Drewniaka.

2012-09-0116 rocznica biskupiej konsekracji ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego oraz pożegnanie ks. bp Edwarda Janiaka

W sobotę 1 września br. w Archikatedrze Wrocławskiej, o godz. 10.00. odbyła się uroczysta dziękczynna Msza Św. koncelebrowana z okazji 16 rocznicy biskupiej konsekracji ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego oraz pożegnania ks. bp Edwarda Janiaka, który decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI, został mianowany Biskupem Diecezjalnym Kaliskim.

2012-08-17Wspomnienie ks. prof. dr Waldemara Irka

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 13 sierpnia 2012 r. zmarł nagle ks. prof. dr Waldemar Irek – Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Śp. ks. Waldemar z wielką życzliwością wspierał działania Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Z wdzięcznością wspominamy wszystkie spotkania z Jego udziałem, mi. przewodniczenie Uroczystości Chrystusa Króla w Święto Patronalne Akcji Katolickiej w Kościele Uniwersyteckim w 2008 r., przewodniczenie Sympozjum naukowego w Auli PWT, w grudniu 2008r., z okazji 80 rocznicy listu Piusa XI „Quae nobis” do kard. A. Bertrama, odprawienie Mszy św. i wygłoszenie wykładu podczas X Archidiecezjalnej Pielgrzymki Akcji Katolickiej do Sobótki oraz wręczenie dyplomów ukończenia III edycji Studium Społecznego w czerwcu 2009 r., wykład okolicznościowy z okazji Jubileuszu XV-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji w listopadzie 2010r.

2012-06-16XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

W dniu 16.06.2012 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Błogosławiony Jan Paweł II - patronem soborowej odnowy apostolstwa świeckich”.

Pielgrzymkę poprzedziła w piątek, 15 bm, konferencja poświęcona II Soborowi Watykańskiemu z udziałem ks. bp Mariana Leszczyńskiego, o. Jerzego Tomzińskiego i ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutki.

Obrady zakończyła modlitwa, w której wymieniono mi. intencję za zmarłych: śp. ks. prof. Piotra Niteckiego – prelegenta ubiegłorocznej konferencji oraz prof. Stefana Stuligrosza.

O godz. 21.00 przedstawiciele Akcji Katolickiej z Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził bp. Mariusz Leszczyński.

2012-06-10II Marsz w obronie TV Trwam

Cynizm Dworaka obraża Polaka – skandowali uczestnicy II Marszu w obronie TV Trwam we Wrocławiu. Po mszy w kościele św. Stanisława, Doroty i Wacława, w strugach ulewnego deszczu, uczestnicy demonstracji przeszli ulicami miasta pod pomnik Bolesława Chrobrego.

Determinacja ludzi godna jest podziwu. Mistrzostwa, presja oficjalnych mediów, niemal potępienie. A tu proszę we Wrocławiu, a i w Warszawie, jakoś nikt nie donosi, by uczestnicy tych pokojowych manifestacji atakowali Rosjan czy kogokolwiek.

Ile jeszcze takich marszów musi przejść przez polskie miasta? Jak dużo energii ludzkiej, która mogłaby być spożytkowana inaczej, trzeba poświęcić, aby rządzący zrozumieli potrzeby obywatelskie. I nie są to bynajmniej potrzeby i zachcianki jakichś mniejszości, nad którymi ciągle się ktoś pochyla, a to w imię tolerancji, a to w imię postępu czy też poprawności politycznej. To domaganie się elementarnego prawa zagwarantowanego w demokratycznym państwie w konstytucji:

2012-06-02Akcja Katolicka w służbie Kościoła - XII Archidiecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

W sobotę 02.06.2012r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, do Diecezjalnego Sanktuarium NMP Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Pielgrzymce przewodniczył Asystent Diecezjalny Ks. Prałat dr Mariana Biskup. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. dr Grzegorza Sokołowskiego - Sekretarza PWT we Wrocławiu, z udziałem ks. Asystentów POAK. Homilię wygłosił Ks. dr Grzegorz Sokołowski.

Uczestnictwo i modlitwy w tym Pielgrzymkowym Dniu, pielgrzymi ofiarowali Panu Bogu, przez wstawiennictwo NMP Matki Nowej Ewangelizacji m in. w intencjach:

2012-05-24Ksiądz Poeta - Strażnik Pamięci

Ksiądz Mirosław Drzewiecki to znany nie tylko we Wrocławiu Duszpasterz. Jest autorem znakomitych i odważnych kazań głoszonych jeszcze w stanie wojennym. W druku oprócz kazań ukazały się również przepiękne zbiory wierszy oraz Raptularze – zbiory codziennych zapisków. Był twórcą i dyrektorem Radia „Rodzina”. Obecnie jest Proboszczem Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.

Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej 24 maja b.r. spotkaniem autorskim z księdzem Mirosławem Drzewieckim zainaugurowała cykl spotkań kulturalno-społecznych.

Miejscem pierwszego spotkania był Klub Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 9. Następni nasi goście pojawią się tam we wrześniu, październiku i listopadzie.

2012-05-09Akcja protestacyjna 'Przywracamy historię do szkół'

Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej od 02.05.2012r.włączyła się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej lekcje historii w polskiej szkole. Na wiadomość o proteście głodowym, który rozpoczął się w dniu 7 maja o godz. 12.00 we Wrocławiu w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, Prezes Zarządu AIAK AWr poprosił członków Akcji Katolickiej (w kraju i archidiecezji wrocławskiej) o wsparcie modlitewne w intencji głodujących: Marka Muszyńskiego, Eugeniusza Szumiejki, Janusza Wolniaka – sekretarz Zarządu AIAK AWr i sprawy, której bronią, a jest nią obrona polskości.

2012-05-01Modlitwa za Polskę, w łączności z Filipińczykami

1 maja 2012 r, o godz. 12.00, cząstka Wrocławia ze Stowarzyszenia Akcji Katolickiej, kilkanaście sióstr zakonnych i klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego na czele z Ks. Rektorem i ojcami duchownymi, zebrała się we Wrocławiu na Pl. Katedralnym przy Kolumnie Chrystusa Króla, by włączyć się w modlitewną Krucjatę Różańcową w intencji pokoju na świecie, zapoczątkowaną 10.10 2011r. na Filipinach.

W tym pięknym majowym dniu, w I Rocznicę Beatyfikacji Bł. Jana Pawła II, przyzywając Jego wstawiennictwa, a także orędownictwa NMP Królowej Polski i św. Józefa Patrona Robotników, zebrani modlili się za Polskę w następujących intencjach:

2012-04-21W OBRONIE WOLNYCH MEDIÓW, W OBRONIE WARTOŚCI

21 kwietnia w Warszawie, w ponad 100 - u tysięcznej manifestacji w obronie najważniejszych wartości: wiary, prawdy, wolności słowa, solidarności społecznej, polskości, wzięli także udział przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej - mi. z Oleśnicy, Namysłowa, Wrocławia. Z potrzeby serca, ale także odpowiadając na apel Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, członkowie i sympatycy stowarzyszenia uczestniczyli w Uroczystej Mszy św. na Pl. Trzech Krzyży a następnie w wielkim Marszu ulicami Warszawy. Wszystkim przedstawicielom wrocławskiej Akcji Katolickiej, którzy z transparentami i flagami ofiarowali swój czas i trud w obronie Telewizji Trwam, pragnę wyrazić, w imieniu Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, serdeczne podziękowanie - BÓG zapłać.

Króluj nam Chryste!

zdjęcia

Eugeniusz Kaźmierczak

Prezes Zarządu AIAK AWr

2012-04-16Zebranie Zarządu AIAK

W poniedziałek, 16.04.2012r. w Centrum Duszpasterstwa Diecezjalnego we Wrocławiu przy ul. Katedralnej 4 („Pod 4”) odbyło się zebranie Zarządu i Komisji Rewizyjnej AIAK AWr w składzie poszerzonym o byłych członków diecezjalnych władz statutowych Akcji Katolickiej. W spotkaniu uczestniczył Asystent Diecezjalny AK ks. prałat dr Marian Biskup. Spotkanie miało uroczysty wielkanocny charakter. Uczestników powitał Prezes Zarządu a ks. Asystent pobłogosławił przygotowane „wielkanocne jajeczka” i złożył świąteczne życzenia radości, pokoju i królowania Zmartwychwstałego Chrystusa.

2012-04-15Otwarty dzień Akcji Katolickiej w Oleśnicy

W Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada Niedziela Bożego Miłosierdzia. W tę niedzielę Akcja Katolicka im. Ks. Franciszka Sudoła w Oleśnicy przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia obchodziła 14-tą rocznicę działalności. Wraz z asystentem kościelnym Akcji Katolickiej ks. dziekanem Zdzisławem Paduchem zaprosiła asystenta archidiecezji wrocławskiej ks. dr Mariana Biskupa do naszej parafii, który na każdej mszy św. głosił Słowo Boże.

Podczas Mszy św. o godz. 12-stej, członkowie Akcji Katolickiej wraz z pocztem sztandarowym włączyli się w oprawę Eucharystii.

2012-04-10Jubileusz 32-lecia kapłaństwa księdza Ryszarda Znamirowskiego w Bierutowie

W dniu 10 kwietnia br. obchodzący jubileusz 32-lecia kapłaństwa proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie - ksiądz Kanonik Ryszard Znamirowski - zaprosił do Bierutowa księży, którzy w roku 1980 zostali wyświęceni na kapłanów. O godzinie 12-tej w kościele parafialnym jubilaci koncelebrowali uroczystą Mszę św. dziękując za sakrament kapłaństwa i wszelkie łaski. Koncelebrze przewodniczył ksiądz kanonik Franciszek Molski. Kazanie pełne głębokich treści wygłosił ksiądz Wacław Buryła. We Mszy św. uczestniczyła grupa parafian oraz chór kościelny pod kierownictwem Andrzeja Wojtkowiaka - Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bierutowie.

2012-04-10II rocznica katastrofy w Smoleńsku

W II Rocznicę katastrofy smoleńskiej – 10 kwietnia 2012r., w hołdzie ofiarom, cześć i pamięć oddało tysiące osób biorących udział w trzech głównych etapach programu rocznicowych obchodów tragedii smoleńskiej we Wrocławiu.


Przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej uczestniczyli:

  • w godzinnym wieczorze poetyckim – „Wrocławscy Poeci Ofiarom Tragedii Smoleńskiej” w Kościele N.M.P. na Piasku
  • w Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego Metropolity Wrocławskiego
  • w Marszu pamięci z Katedry na Wrocławski Rynek

Podobnie jak w roku ubiegłym, przedstawiciele Akcji Katolickiej z parafii w Oleśnicy wzięli udział w obchodach w Warszawie.

Członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, swoim zaangażowaniem i modlitwą pragną dochować wierności sztandarowemu hasłu : BOGU - KOŚCIOŁOWI – OJCZYŹNIE !

zdjęcia

EK

2012-03-31Marsz w obronie wolnych mediów i telewizji Trwam

We Wrocławiu w sobotę 31 marca 2012r., odbyła się manifestacja w obronie wolnych mediów i TV Trwam. Manifestację poprzedziła Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Bożego Ciała. Licznie zgromadzonych wiernych powitał Proboszcz parafii ks. dziekan Marek Biały. Piękną homilię, trafiającą w oczekiwania uczestników wygłosił ks. prałat Mirosław Drzewiecki - wspaniały duszpasterz, poeta, społecznik i opozycjonista z lat 80-tych.

Po Mszy św., w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego zebrało się ok. 7 tys. ludzi, którzy wzięli udział w demonstracyjnym pochodzie ulicami Wrocławia. Wcześniej takie manifestacje poparcia odbyły się w wielu innych miastach Polski. Ogólnopolskie media i tym razem nie zauważyły tego zdarzenia.

2012-03-23/24Obrady Krajowej Rady Akcji Katolickiej

W dniach 23- 24 w Warszawie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Krajowej Rady Akcji Katolickiej. W obradach Rady KIAK z ramienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej uczestniczyli : Eugeniusz Kaźmierczak - Prezes Zarządu i Olgierd Furmanek - członek Zarządu AIAK AWr. Komunikat z obrad i przeprowadzonych wyborów oraz przyjęte Stanowiska Rady opublikowane są na stronie krajowej Akcji Katolickiej (www.ak.org.pl).

Komunikat

Protest

Stanowisko AK

zdjęcia

2012-03-17Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej 'Od Popielca do Alleluja'

W dniu 17 marca 2012r., na Wielkopostny Dzień Skupienia, do parafii p.w. św. Bonifacego we Wrocławiu, przybyły delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z całej Archidiecezji i kilku Asystentów POAK.

W pięknym wnętrzu kościoła parafialnego, zgromadzonych uczestników powitali: ks. prałat dr Marian Biskup – Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej i Proboszcz Parafii ks. prałat Wojciech Tokarz.

Modlitewne spotkanie rozpoczęto Drogą Krzyżową z rozważeniami Sługi Bożego Ks. Aleksandra Zienkiewicza. Kontynuacją modlitw była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i piękną homilię wygłosił Ks. dr Marian Biskup. W modlitwie wiernych polecono Panu Bogu sprawy Kościoła i jego Pasterzy, losy Ojczyzny i Akcji Katolickiej oraz Osoby oddane dziełu Akcji Katolickiej: Halinę Szydełko – nowego Prezesa Zarządu KIAK, śp. ks. prof. Piotra Niteckiego, śp. ks. Stanisława Golca, śp. ks. Stanisława Pikula.

2012-02-26Teologia a praca

W dniach 24-26.02.2012r. odbyło się w Warszawie kolejne spotkanie formacyjne z cyklu Nauki Społecznej Kościoła, zorganizowane przez Zarząd KIAK dla liderów Akcji Katolickiej. Z Archidiecezji Wrocławskiej uczestniczyli w szkoleniu Pan Roman Faryś – Wiceprezes Zarządu i Pan Olgierd Furmanek – nasz delegat do Rady KIAK. Przewodnim tematem studium była „praca”.

Głównym prelegentem był Ks. profesor Andrzej Zwoliński, który mówił o teologii pracy, jej wymiarze indywidualnym i społecznym a także ekonomicznym.

Oto krótka Notatka z wykładu – ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego „Rodzina – praca”, sporządzona przez Pana Olgierda Furmanka.

Źródłem życia jest praca, bez pracy bieda.

Praca nie była i nie jest przekleństwem, ale radością wykonywaną, daną od Boga. Natomiast lenistwo jest uśmiercaniem przez człowieka samego siebie.

Praca jest w naturze człowieka, dana nam od Boga – bo daje nam radość z tworzenia.

2012-02-13Zebranie Zarządu AIAK

W dniu 13 lutego 2012 roku odbyło się zebranie Zarządu AIAK. Zebranie poświęcono m.in. podsumowaniu i omówieniu akcji zbierania podpisów pod wnioskami o poddanie referendum ogólnokrajowym dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz w obronie katolickich mediów.

2012-01-16/21Ferie ze świętymi

„Świętość zadanie dla każdego” - pod takim hasłem już po raz dziesiąty Akcja Katolicka im. ks. Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, zorganizowała ferie zimowe dla 60 dzieci, które odbywały się w dniach 16 – 21 stycznia w salkach domu katechetycznego. Rozpiętość wiekowa od zerówki do pierwszej klasy gimnazjum, część dzieci była z rodzin dysfunkcyjnych, ubogich oraz rodzin dobrze gospodarujących – zależało nam na integracji całej grupy. Każdy dzień dzieci rozpoczynały wspólną modlitwą, następnie uczestniczyły w katechezie o świętych przygotowywane przez ks. Marcina Danielczuka. Hymn ferii „Taki duży taki mały może świętym…” śpiewany był każdego dnia wprowadzał ogromną radość przy pokazywaniu podczas śpiewania.

2012-01-14Oborniki - spotkanie opłatkowe

W sobotę 14 stycznia 2012r, po raz 15-ty POAK w Obornikach Śl, zorganizował spotkanie opłatkowe dla wszystkich wspólnot działających przy dwóch miejscowych parafiach. O godz. 16.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza św. koncelebrowana, w intencji Akcji Katolickiej i innych wspólnot, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Marian Biskup Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej. W porywającej homilii kaznodzieja wskazał jak żyć w aktualnej sytuacji w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie, podkreślając znaczenie prymatu ducha nad materią, życia w prawdzie i miłości. Te odwieczne wartości, które rozświetliły mroki ciemności w Dzień Bożego Narodzenia dają nadzieję wierzącym i poszukującym na godne życie doczesne i nagrodę wiecznego życia w Niebie. Ks. Marian Biskup złożył też życzenia noworoczne, przywołując piękno i bogactwo niedawnych życzeń Bożonarodzeniowych.