Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2018-12-17Unikatowe medale dla niezwykłych ludzi

W dniu 17 grudnia 2018r. podczas Uroczystości w Sali Kolumnowej im. Jerzego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego, wręczył zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska Medale 100 - lecia Odzyskania Niepodległości.

2018-12-06Odwiedziny Świętego Mikołaja w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy

W przedszkolu, które od wielu lat angażuje się charytatywnie poprzez występy dzieci w festynach przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy organizowanych przez Akcję Katolicką.

Dyrektor Przedszkola nr 3 Pani Elżbieta Kokot wraz z wychowawczyniami w sześciu grupach przygotowały piękny dzień pełen radości, uśmiechu, udekorowały sale obrazkami zrobionymi przez dzieci , przygotowały paczki, oraz piosenki na powitanie Świętego Mikołaja.

2018-12-05III GALA Oleśnickiego Wolontariatu

W sali widowiskowej BiFK zakończyła się gala "Laury Oleśnickiego Wolontariatu". To  III edycja tej imprezy, podczas której wyróżniono podzielone na kilka kategorii osoby i instytucje, czynnie wspierające najbardziej potrzebujących.

 

Wśród zaproszonych gości były władze miasta, przedstawiciele instytucji kultury i placówek oświatowych. 

 

2018-11-25Christus vincit * Chrystus Wodzem, Chrystus Królem…

Odśpiewaniem tej znanej pieśni do Chrystusa Króla, rozpoczęli spotkanie zgromadzeni na pl. Katedralnym we Wrocławiu członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej w swoje Patronalne Święto w dniu 25 listopada 2018r. o godz.15.00. Zainspirowani artykułem Pani Agnieszki Bugały w Niedzieli Wrocławskiej pt. „Chrystus Król - kto wie, gdzie On jest?”, spotkali się pod kolumną z figurą Chrystusa Króla, by zaświadczyć, że wiedzą gdzie ON jest oraz spełnić pobożne marzenie ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza z 2000r., by się …w Tego zapraszającego Chrystusa…, nie tylko, …wpatrywać…, ale oddać MU chwałę i cześć. Odmówili Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana i  dziesiątek Różańca Św. w intencji Ojczyzny.

2018-11-10Biało-Czerwonej 100 lat

Biało-Czerwonej 100 lat - Pod takim hasłem, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej, wspólnie z POAK przy Parafii p.w. św. Wawrzyńca, zorganizowała bogate w wydarzenia obchody z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 10 listopada 2018r.o godz.17.00, w Archikatedrze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata - Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w asyście o. Wojciecha Matuły CME proboszcza parafii p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, innych kapłanów i kleryków MWSD.

2018-10-21Jubileuszowe Spotkanie w Garden w Oleśnicy

Fotorelacja z jubileuszowego spotkania:

zdjęcia (Grzegorz Huk, Piotr Małas, Andrzej Mas)

więcej na stronie:

www.ak.olesnica.net.pl

2018-10-2120 lat w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Na Uroczystość Jubileuszu 20-lecia działalności POAK przy Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy oraz Dzień skupienia DIAK Archidiecezji Wrocławskiej w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Zarząd POAK im. Ks. Infułata Franciszka Sudoła wraz z Asystentem Kościelnym ks. Zdzisławem Paduchem zaprosił rzeszę osób: ks. abp Józefa Kupnego Metropolitę Wrocławskiego, przedstawicieli władz rządowych, samorządowych i miejskich, dobrodziejów POAK i Parafii, wolontariuszy i przedstawicieli wspólnot parafialnych w tym delegacje POAK wraz z księżmi Asystentami z całej archidiecezji, siostry felicjanki, przedstawicieli mediów katolickich i miejscowych.

Zaproszeni nie zawiedli, przybyli licznie do Kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy w niedzielę 21.10 2018r. przed rozpoczęciem Uroczystej Mszy św. dziękczynnej o godz.12.00. Organizatorzy stworzyli możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II i Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, przed jej rozpoczęciem, za co uczestnicy byli bardzo wdzięczni.

2018-09-28Koronka do Bożego Miłosierdzia

Koronka do Bożego Miłosierdzia ze szlachetnymi intencjami - Wrocław

To trwa już dziesięć lat odkąd na wielu ulicach miast świata gromadzą się ludzie, by odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Również we Wrocławiu oraz w kilku miastach Archidiecezji Wrocławskiej (m in. Brzeg, Jelcz-Laskowice, Kobierzyce, Oborniki Śl., Oleśnica, Smolec, Żmigród) takie modlitewne spotkanie miało miejsce w tym roku.

Inicjatorem tych spotkań w stolicy Dolnego Śląska był wieloletni prezes Diecezjalnej Akcji Katolickiej Eugeniusz Kaźmierczak. I w tym roku z grupą wiernych przewodniczył modlitwie przy Krzyżu misyjnym przed Kościołem św. Augustyna przy ul. Sztabowej we Wrocławiu. Druga grupa spotkała się pod pomnikiem Chrystusa Króla na placu Katedralnym.

Od dziesięciu lat, 28 września o godzinie 15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, czciciele Bożego Miłosierdzia spotykają się na chodnikach, rogach ulic i placach miasta, by uczcić Godzinę Miłosierdzia i prosić Boga w intencjach dla nich najważniejszych.

2018-09-25Matka Boża wędrująca po słowiańskiej ziemi. Z Moraw, przez Hodowicę do Wrocławia.

Z inicjatywy Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii

p.w. Św. Augustyna we Wrocławiu, odbyła się, w dniu 25.09.2018r. mini pielgrzymka do kapliczki w lesie na Morawach, gdzie na drzewie w 1738r.,wisiał cudowny obraz Mari Trost, przy drodze z Veveří do Ryžoviště. Spod kościoła p.w. św. Augustyna, po porannej Mszy św., o godz. 9.00. wyruszyliśmy samochodem osobowym w drogę na Morawy, przez Nysę, Głuchołazy, Złote Hory, do miejscowości Ryžoviště. Udział w tej mini pielgrzymce wzięli parafianie św. Augustyna: Zofia Szutrak, Hanna Łukowska, Eugeniusz Kaźmierczak i Piotr Kaźmierczak - prowadzący samochód. Przyjazd do Ryžoviště, uzgodniono z mieszkańcami tej miejscowości Panami Ing. Frantiskiem Rechtorikiem i Jego synem Martinem Rechtorikiem, którzy opracowali kroniki dziejów Ryžoviště z uwzględnieniem historii cudownego obrazu Mari Trost. Kopia tego obrazu, jak wiadomo, przywędrowała z Moraw do Hodowicy k/Lwowa, a z niej do Kościoła p.w. Św. Augustyna we Wrocławiu. Do kapliczki z Ryžoviště udaliśmy się pieszo przez rozległą łąkę na wzgórzu. Po 45 minutach, dotarliśmy na skraj lasu i ujrzeliśmy najpierw ruiny murowanej kapliczki a później drewnianej kapliczki, odremontowanej w 2009r.

2018-09-09Akcja Katolicka w kontemplacji na Jasnej Górze

Wszelkie działanie duszpasterskie jest pozbawione fundamentu, jeżeli nie jest zakorzenione w modlitwie, kontemplacji i spotkaniu z Bogiem. Każda modlitwa błagalna staje się egoistyczna i niepełna, jeśli brak dziękczynienia. 

Oddział Parafialny Akcji Katolickiej im. ks. infułata Franciszka Sudoła w dniach 8-9 września br. uczestniczył w dniach skupienia u stóp Jasnogórskiej Pani. Można się pokusić o nazwanie tego wydarzenia "Akcją w kontemplacji" oraz "prośbą w duchu ogromnej wdzięczności za to, co już było". Obchody 20 rocznicy utworzenia w naszej wspólnocie Akcji Katolickiej stały się okazją do modlitwy, refleksji i prośby, aby Duch przemawiał do wspólnoty, pokazując jak w naszych czasach stawać się apostołami Boga Żywego.

2018-09-09Pamiętamy ...

W niedzielę  9 września o godz. 10.30 na ołtarzu polowym – Sanktuarium Golgoty Wschodu przy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu odprawiono Eucharystię w Ceremoniale Wojskowym w intencji Ojczyzny upamiętniającą ofiary faszyzmu i reżimu komunistycznego w 79 rocznice najazdu wojsk radzieckich na Polskę. Upamiętniono i oddano hołd ofiarom - Polakom którzy zginęli w Katyniu, Ostaszkowie i innych miejscach ludobójstwa.

Msza Święta była koncelebrowana przez przedstawicieli Zgromadzenia Redemptorystów z Wrocławia i kraju w osobie Ojca Dariusza Paszyńskiego - wikariusza prowincjała, który wygłosił Słowo Boże. Podkreślał jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach i w syntetyczny sposób nakreślił historię Kresów podkreślając iż są oni ważnym elementem naszej historii, gdyż z tych ziem pochodzą wybitni poeci, politycy i ludzie kultury, którzy budowali nasza tożsamość narodową.

2018-09-05Akcja Katolicka w Radiu Rodzina

W dniu 5 września 2018 roku członkowie Akcji Katolickiej gościli w audycji radiowej w Radiu Rodzina. Gośćmi audycji byli przedstawiciele z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im.ks.Infułata Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z tej audycji

zdjęcia

film (autor Roman Faryś )

audycja w Radio Rodzina

2018-07-27Zaćmienie księżyca


...dziękowałem Panu Bogu...

w modlitwie /robiąc zdjęcia i filmując/

...za..PIĘKNO.....

..za .PRECYZJNE.....STWORZENIE......WSZEŚWIATA

zdjęcia

film (autor Roman Faryś )

Roman Faryś

2018-07-10W dniu 10 lipca

W dniu 10 lipca br. o godz. 16.30 w Kaplicy MWSD została odprawiona Msza św. w intencji poprawy zdrowia i Boże błogosławieństwo dla Olgierda Furmanka i Jego małżonki Bożeny oraz Jana Osycha. We Mszy św., której przewodniczył ks. Łukasz Piłat – Asystent Kościelny DIAK, uczestniczyli członkowie Zarządów: DIAK i POAK Archidiecezji Wrocławskiej.

2018-06-24Festyn w Oleśnicy

Akcja Katolicka im. ks. Infułata Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy w dniu 24 czerwca 2018 roku zorganizowała XVI Parafialny Festyn Rodziny. Po uroczystej mszy św. w intencji 15 rocznicy poświęcenia sztandaru POAK, otwarcia festynu w imieniu ks. Proboszcza dokonał ks. Jakub Mazur. Występy dzieci z przedszkola nr 3 rozbawiły publiczność, wprowadziły rodziców, opiekunów dobry nastrój. Każde dziecko otrzymało paczkę z łakociami i dyplom dla całej grupy.

2018-06-09Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej

W dniu 09.06.2018 r. przypadła Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Częstochowy. Szczególna w tym roku, bo przypadająca w 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Członkowie Akcji Katolickiej przy Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy zorganizowali autokarową pielgrzymkę w tym dniu. Uczestnikami wyjazdu byli nie tylko wierni naszej Parafii, jechali z nami przedstawiciele Akcji katolickiej z Bazyliki Oleśnickiej oraz z Parafii Św. Józefa w Bierutowie. Towarzyszył nam także Janusz Wolniak Prezes DIAK Arch. Wrocławskiej.

2018-05-03Święto Narodowe Trzeciego Maja

Przyłączając się do obchodów w Święto Narodowe Trzeciego Maja, delegaci POAK oraz poczet sztandarowy wzieli udział w uroczystościach odbywających się w Oleśnicy.

zdjęcia

film (autor Roman Faryś )

2018-04-10Smoleńsk - Pamiętamy

We wtorek minęła kolejna - już ósma rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. W całym kraju wspominiano oraz upamiętniano ofiary tej katastrofy. Zapraszamy do obejrzenia materiałów z obchodów z parafi w Oleśnicy.

zdjęcia

film (autor Roman Faryś )

2018-03-24Dzień Skupienia

W dniu 24 marca 2018r. w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu odbył się coroczny Wielkanocny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt członków AK z kilkunastu parafialnych oddziałów AK wraz z przedstawicielami Zarządu DIAK, diecezjalnym Asystentem Kościelnym AK ks. Łukaszem Piłatem oraz ks. prałatem Czesławem Majdą Asystentem Kościelnym POAK parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe’go we Wrocławiu. 

2018-02-17Zebranie sprawozdawczo – wyborcze Rady DIAK AWr.

W dniu w 17 lutego 2018 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Rady DIAK Archidiecezji Wrocławskiej. Przed rozpoczęciem obrad, członkowie Rady i delegaci POAK zebrali się w kościele św. Marcina na Ostrowiu Tumskim i uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej ks. Łukasza Piłata.

2018-03-01Dzień Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Adamowi Lazarowiczowi. Jak co roku uczestniczyli wraz z pocztem sztandarowym członkowie Akcji Katolickiej składając hołd Żołnierzom Niezłomnym.

zdjęcia

Roman Faryś

2018-02-06Podsumowanie działalności POAK za rok 2017 / Rozpoczęcie 9-miesięcznej Nowenny z okazji Jubileuszu

W dniu 6 lutego 2018 roku podczas Walnego zebrania, Zarząd POAK podsumował działalność za rok 2017 oraz przedstawił plan finansowy wraz z kalendarium działań na 2018 rok. Przyjęto miedzy innymi, że Parafialny Festyn Rodziny odbędzie się w dniu 24 czerwca, na którym zaprezentowany zostanie Jubileuszowy biuletyn, będzie w nim opisana działalność wraz z dużą ilością zdjęć z całego 20-lecia oraz kalendarz na 2019 rok. Ustalono również, że dwudniowy dzień skupienia w tym roku będzie miał miejsce w miesiącu wrześniu na Jasnej Górze w Częstochowie.

2018-01-27Charytatywny koncert dla rodaków

W hali sportowej sportowej MOSiR-u w Sycowie w dniu 29 stycznia 2018 roku odbył się XV Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie.

Organizatorami koncertu był burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek oraz komitet organizacyjny.

Przed publicznością wystąpiły zespoły: Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", Białe Skrzydła (Białoruś), Aksamitki, Rezonans (Ukraina).

2018-01-25Ferie zimowe 2018 w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

W tym roku przypada wyjątkowa bo 20. rocznica działania w naszej parafii Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. ks. infułata Franciszka Sudoła. Członkowie tej zawsze aktywnej formacji parafialnej podejmują wielorakie inicjatywy, które służą parafianom i mieszkańcom Oleśnicy. Jedną z nich była organizacja ferii zimowych dla dzieci. Złożyły się na nie wyjazd do parku trampolin oraz zabawa karnawałowa.

2018-01-06Orszak Trzech Króli

Już po raz szósty ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Orszak wyruszył z oleśnickiego rynku, następnie przeszedł ulicami: Wałową, 3-maja, Kilińskiego, aż do Placu Zwycięstwa. W wydarzeniu uczestniczyli licznie mieszkańcy z trzech oleśnickich parafii, wśród których można było zaobserwować dużą liczbę rodzin z dziećmi, a na głowach samych uczestników oczywiście widoczne były korony.