Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2015-12-12Akcja Katolicka z nadzieją w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia

Na Adwentowo-Bożonarodzeniowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w sobotę 12 grudnia 2015r. zaprosił nas Ks. Prałat Wojciech Tokarz – Proboszcz i Asystent Kościelny wraz z Prezesem Zarządu POAK przy Parafii p.w. św. Andrzeja Ap. we Wrocławiu – Stabłowicach. Motywem tego zaproszenia była chęć szerszego, uroczystego świętowania Jubileuszu 15-o lecia działalności POAK w stabłowickiej parafii.

Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz z Bierutowa, Jelcza, Namysłowa, Lutyni, Oleśnicy i Wołowa.

2015-12-08Jubileuszowy Rok Łaski

8 grudnia 2015r., o godz. 15.00, uroczystym otwarciem bram Archikatedry Wrocławskiej w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ks. abp Józef Kupny zainaugurował Rok Bożego Miłosierdzia.

Wcześniej, licznie zgromadzeni przed katedrą wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym odbyła się ceremonia specjalnie przygotowana na tą uroczystą chwilę, sprawowana przez ks. Metropolitę przy asyście kleryków MWSD.

2015-11-22Chryste króluj, Chryste zwyciężaj, Twoją miłość odnów w nas!

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne Święto Akcji Katolickiej i KSM, 22.11.br, w Parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Dr Mariana Biskupa - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej z udziałem: Ks. Proboszcza Krzysztofa Hajduna, Ks. Arkadiusza Krziżoka - diecezjalnego asystenta KSM, księży asystentów POAK , uczestniczyły liczne delegacje POAK i wierni z parafii.

2015-11-11Poświęcenie sztandaru POAK Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy

W Święto Niepodległości, 11 listopada 2015r. w Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu, odprawiona została Uroczysta Msza Św. koncelebrowana za Ojczyznę. Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, jako ukoronowanie 5-o letniej działalności Akcji Katolickiej w parafii na Muchoborze Małym. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, który dokonał też poświęcenia sztandaru.

2015-11-08Konsekracja Kościoła na Nowym Dworze

W niedzielę, 8 listopada 2015 r. podczas Mszy Św. koncelebrowanej został uroczyście konsekrowany Kościół p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu na Nowym Dworze. Konsekracji świątyni dokonał Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. W tym doniosłym wydarzeniu wzięło udział ok.50 kapłanów, siostry zakonne, bardzo licznie zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście mi. delegacje NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk i Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, które przybyły wraz z pocztami sztandarowymi.

2015-10-24Pokutny Marsz Różańcowy we Wrocławiu

W sobotę 24.10.2015r., w dniu zakończenia Apelu Pokutnego uczestników „Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę” wzywającego do 40-to dniowego postu i odmawiania różańca w intencji Polski, odbył się Pokutny Marsz Różańcowy we Wrocławiu. Do udziału w tym modlitewnym wydarzeniu zapraszali: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę i Koła Żywego Różańca wrocławskich parafii oraz Akcja Katolicka, która podjęła się roli organizatora.

2015-10-03Studium społeczne zainaugurowało swoją działalność

W dniu 03.10.2015r.,o godz. 9.00 w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4, uczestnicy studium wzięli udział w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr Mariana Biskupa, który w homilii wskazał na ewangeliczne źródła katolickiej nauki społecznej i jej rolę w życiu człowieka i społeczeństw. Podkreślił, jak ważną wartością dla każdej osoby, jest jej godność oraz miłość w relacji do Boga i drugiego człowieka.

Po Mszy św., pierwszy wykład –"Dlaczego Kościół zajmuje się sprawami społecznymi?" wygłosił ks. Abp Józef Kupny. Ks. Metropolita, w przystępny sposób uzasadnił konieczność ingerowania Kościoła w życie społeczne, podając szereg przykładów z historii dziejów człowieka i społeczeństw, różnych kultur i religii. Ks. Arcybiskup podkreślił, że społeczna nauka kościoła nie jest jakimś dodatkiem w doktrynie Kościoła, ale stanowi jej integralną część.

2015-09-28Koronka do Bożego Miłosierdzia

W VIII rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2015r. o godz.15:00 na ulicach ponad 220 miast w Polsce i innych krajach świata, także we Wrocławiu w 10 miejscach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia proszącej Pana Boga o wierność Jego Ewangelii, o pokój na ziemi, za prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga, oraz za owocne obrady Synodu Biskupów, jak również w intencjach ważnych dla społeczności, w której żyjemy.

Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz czwarty zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla. W modlitwę włączyli się członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, siostry zakonne, księża, członkowie Żywego Różańca, ludzie dobrej woli (ok. 100 osób). Modlitwie przewodniczył ks. dr Aleksander Radecki.

2015-09-17/20Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej

W dniach 17-20 września 2015r. odbył się w Krakowie drugi w powojennej historii, Krajowy Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem „Nieśmy Ewangelię nadziei”. W Kongresie uczestniczyła delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej: członkowie Zarządu DIAK, prezesi i członkowie POAK z parafii: p.w. Św. M.M. Kolbego, Św. Andrzeja Ap. i Św. Jadwigi Śl. z Wrocławia, NMP Matki Miłosierdzia i Św. Jana Ap. i Ew. z Oleśnicy, Św. Maksymiliana z Jelcza, Św. Katarzyny z Góry Śl., Św. Karola Boromeusza z Wołowa, śś. Piotra i Pawła z Namysłowa.

2015-06-2020 Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

W dwudniowym spotkaniu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej, księża asystenci, prezesi poszczególnych oddziałów i sympatycy stowarzyszeń. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: 'Ufni w opiekę Maryi'. „Akcja Katolicka przygotowuje się do II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Ta pielgrzymka to jest rozpoczęcie tego Kongresu, już wczorajsza konferencja, która poprzedziła pielgrzymkę, obejmowała tematykę kongresową. Chcemy podsumować naszą pracę za ostatnie 20 lat, ale wierzymy też, że ten Kongres stanie się impulsem do bardziej aktywnego działania w przyszłości - mówi Halina Szydełko , prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którego celem jest przede wszystkim praca formacyjna, ale nie tylko samych członków, choć od tego zaczynamy, doskonalimy się, ale też drugim podstawowym zadaniem jest ewangelizacja, dlatego nie możemy zamykać się w swoim gronie, ale musimy wychodzić na zewnątrz.

2015-05-23Rada DIAK przed Kongresem

We wrześniu br. odbędzie się w Krakowie II Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem: „Nieśmy Ewangelię nadziei”. I ten temat był jednym z najważniejszych, o którym debatowali członkowie Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej w minioną sobotę 23 maja 2015r. Zebranie odbyło się w parafii p.w. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. W trakcie zebrania prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił sprawozdania merytoryczne i finansowe za ostatnie dwa lata działalności. Zebrani udzieli absolutorium Zarządowi i przyjęli szereg wniosków, zwłaszcza dotyczących dalszego działania.

2015-05-01/02Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej (Wrocław - Kałków)

Wrocław – Jędrzejów – Kielce – Zagnańsk – Skarżysko Kamienna – Wąchock – Kałków – Ostrowiec Świętokrzyski - Bodzentyn – Święty Krzyż – Jasna Góra

Dzięki inicjatywie Ks. Prałata dr Mariana Biskupa - Asystenta Kościelnego DIAK, w dniu 1 maja 2015, wczesnym rankiem, wyruszyła autokarowa pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej z Ostrowa Tumskiego do Sanktuarium NMP Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie na Ziemi Świętokrzyskiej. Każdy z 48 pielgrzymów, z różnych POAK (Wrocław, Góra Śl., Brzeg, Oleśnica, Namysłów, Jelcz Laskowice) otrzymał od Pani Marii Kulbidy - dyrektorki Biura Podróży Panorama, pamiątkowy identyfikator ze swoim imieniem i zdjęciem Groty w Kałkowie oraz śpiewnik pielgrzymkowy.

2015-04-14V Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Pięlęgnując pamięć o historii naszego narodu, członkowie Akcji Katolickiej czynnie włączyli się w obchody V Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Tragedii w Katyniu. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z tych obchodów na stronach:

http:\\www.radiorodzina.pl/wiadomosci/11940

http:\\www.radiorodzina.pl/wiadomosci/11921

2015-04-10/11Rada KIAK przed II Kongresem - AK i 100-leciem Objawień Fatimskich

W Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach odbyło się dwudniowe (10-11.04.2015r.) spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Obrady poprzedziła Msza św., którą sprawował i homilię wygłosił asystent krajowy stowarzyszenia ks. Bp Marek Solarczyk.

Posiedzenie rozpoczęło się od wyboru prezydium, w składzie : Artur Dąbrowski (archidiecezja częstochowska) – przewodniczący, Maria Mazurkiewicz (archidiecezja łódzka) – wiceprzewodnicząca i Ryszard Sobczyński (diecezja zielonogórsko-gorzowska) – sekretarz. Następnie delegaci wysłuchali wystąpień bpa Marka Solarczyka i prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Przedstawiono również nowych przedstawicieli DIAK-ów: Jolantę Drachal z diecezji kołobrzesko-koszalińskiej, Roberta Denisa z diecezji warszawsko-praskiej i Antoniego Kakareko z archidiecezji gdańskiej.

2015-03-07Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

W sobotę 07.03.2015r., w parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym we Wrocławiu, odbył się Wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup powitał licznie przybyłych członków Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swymi Asystentami Kościelnymi. Przypomniał, że Dzień skupienia wpisuje się w tegoroczny program duszpasterski pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podkreślił też, że jest ważnym etapem w duchowej pokutnej pielgrzymce wiary ku radosnemu przeżywaniu Świąt Zmartwychwstania.

2015-03-01Wrocław w hołdzie Wyklętym

Już po raz piąty w całej Polsce 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w lutym 2011 r. W preambule ustawodawca tak określił cel ustanowienia święta państwowego: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

2015-01-19/24Podsumowanie ferii w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

Czas szybko mija ….Tydzień ferii zimowych minął bardzo szybko. Dla nas organizatorów szczęśliwy tydzień …bezpieczny i radosny. Uśmiech dzieci jest najlepszym podziękowaniem.

Ferie nie odbyły by się bez pomocy i udziału wielu osób różnych wspólnot , wolontariuszy, kadry, kapłanów . Wsparcia finansowego z Urzędu Miasta , Dobrodziejów ,którzy jak co roku ofiarowali swoje produkty, artykuły lub pomogli finansowo , Parafii która pokryła koszty energii ogrzewania, wody.

2015-01-28Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu wspiera organizatorów Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016 c.d.

Jesteśmy po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami ŚDM KRAKÓW 2016. Tym razem nasi Goście z Krakowa wyjechali samochodem wyładowanym po brzegi wyposażeniem biurowym. Biurka i stoliki, szafy biurowe, tablice, krzesła i fotele, a nawet urządzenia kuchenne to nasz kolejny wkład w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Radość nasza jest tym większa, że nie wszystko zmieściło się do samochodu, potrzebne są co najmniej jeszcze dwa kursy do Krakowa i korzystając z tej okazji, już umówiliśmy się na kolejne spotkanie z organizatorami ŚDM.

2015-01-10Z nadzieją w 20 rok odrodzenia Akcji Katolickiej

Bożonarodzeniowy i noworoczny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej uroczyście obchodzony w dniu 10 stycznia 2015r. w Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu – to radosne wydarzenie otwierające przeżywanie 20 rocznicy odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce i powołania stowarzyszenia w Archidiecezji Wrocławskiej oraz przygotowanie do II Kongresu Ogólnopolskiego Akcji Katolickie, który odbędzie się w Krakowie w dniach 17-20 września br..

Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz Oleśnicy, Brzegu, Jelcza, Obornik, Góry Śl., Namysłowa, Bierutowa.

2015-01-06Orszaki Trzech Króli - radosną manifestacją wiary i jedności

Mędrcy ze Wschodu poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga. W naszej tradycji chrześcijańskiej jako Trzej Królowie zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli.

2015-01-04Pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 04 stycznia 2015r. zmarł w wieku 78 lat ks. Prałat Stefan Kruszak– wieloletni notariusz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Śp. ks. Stefan z wielką życzliwością wspierał działania Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zachowując w życzliwej pamięci wszystkie spotkania i kontakty z Ks. Notariuszem, przedstawiciele Akcji Katolickiej uczestniczyli we Mszy Św. pogrzebowej, w dniu 7.01.2015r. w Archikatedrze Wrocławskiej, której przewodniczył Ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Modlitewny hołd zmarłemu oddali licznie zgromadzeni Ks. Biskupi, kapłani, siostry zakonne i wierni.

Śp. Ks. Prałat Stefan został pochowany 8 stycznia 2015r. na cmentarzu parafialnym w Kwaśniowie Górnym k/ Olkusza.