Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2017-12-22Wigilia dla potrzebujących w Oleśnicy

Nawet 200 osób mogło skorzystać na oleśnickim rynku z wieczerzy wigilijnej przygotowanej dla potrzebujących, samotnych i ubogich mieszkańców miasta.

Inicjatywa realizowana jest w Oleśnicy od 1989 r., ale jeszcze nigdy na taką skalę jak w tym roku. 22 grudnia w rynku stanęło kilka namiotów pod którymi o godz. 16.30 rozpoczęła się wigilijna wieczerza. Pomysłodawcą, by tegoroczna wieczerza odbyła się w rynku jest Wojciech Bartnik.

2017-12-09Dień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

W sobotę 9 grudnia 2017r. w Parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy odbyło się coroczne Adwentowo - Bożonarodzeniowe spotkanie Dnia Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli Parafialnych Oddziałów Akcji katolickiej wraz z Zarządem Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz diecezjalnym Asystentem Kościelnym ks. Łukaszem Piłatem. Spotkanie rozpoczęto modlitwą różańcową, po której została odprawiona Msza św. z homilią Ks. Łukasza Piłata - Asystenta DIAK.

2017-11-26Reportaż z rozpoczęcia obchodów 20-lecia POAK przy parafii NMP MATKI MIŁOSIERDZIA w Oleśnicy

26.11.17 o godzinie 12.00 została odprawiona Msza św.dziękczynna w intencji członków i dobrodziejów Akcji Katolickiej pod przewodnictwem ks. Bp Antoniego Dziemianko ordynariusza diecezji pińskiej w rozpoczęcie obchodów 20-lecia POAK. Na początku mszy św. asystent kościelny POAK ks. Zdzisław Paduch proboszcz naszej parafii w ciepłych słowach powitał wszystkich członków, poczet sztandarowy oraz dobrodziejów Akcji Katolickiej.

2017-11-25Uroczyste obchody Święta Patronalnego Akcji Katolickiej

Sesja zamknięcia diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza "Wujka".

zdjęcia

film (autor Roman Faryś)

Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego.

zdjęcia

film (autor Roman Faryś)

Spotkanie członków Akcji Katolickiej naszej diecezji w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym.

zdjęcia

film (autor Roman Faryś)

2017-11-1199-rocznica Odzyskania Niepodległości Polski

W dniu 11 listopada 2017 roku o godz 12.00 w Uroczystej Mszy świętej w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy uczestniczyły poczty sztandarowe,kombatanci, władze miasta, powiatu i gminy oraz oleśniczanie.

Po mszy św wszystkie poczty sztandarowe ,również nasz sztandar Akcji Katolickiej udały się pod pomnik, aby uczcić Święto Niepodległości Polski i oddać hołd poległym żołnierzom.

2017-10-22Uroczystość ogłoszenia  św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce

Święty Jan Paweł II upomniał się o Akcję Katolicką w Polsce.

Akcja Katolicka powierzyła się Jego wstawiennictwu,

modląc się Aktem oddania.

Delegacja DIAK AWr wraz z Asystentem Kościelnym

ks. Łukaszem Piłatem i Prezesem Zarządu, wzięła udział w uroczystościach.

2017-10-15Centralne Uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy

Kard. Dziwisz nawiązał do częstych wspomnień wydarzeń odległych w czasie, jakim jest przykład Jubileuszu 750. Rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, które tylko pozornie jest ciężko odnieść do naszego życia.

***Te zbawcze wydarzenia określają jednak naszą teraźniejszość i zapowiadają naszą ostateczną przyszłość w wieczności, do której wszyscy zmierzamy.

2017-10-14Członkowie Akcji Katolickiej na konferencji POAK w Oleśnicy 2017

W sobotę 14 października 2017 roku parafianie z Bierutowa na zaproszenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy uczestniczyli w konferencji pt.: "Czy Polsce grozi wojna kulturowa, polityczna poprawność, a zadania Kościoła w ochronie wartości chrześcijańskich". Konferencję na Zamku Oleśnickim poprzedziła Msza św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył ks. Rafał Kowalski a homilię wygłosił ks. Dariusz Oko. Pan Andrzej Wojtkowiak - Prezes POAK w Bierutowie odśpiewał psalm i "Alleluja".

2017-10-07Różaniec do granic - Ratuj Różańcem Polskę i Świat

Wspólnoty parafialne z Oleśnicy, z wszystkich trzech parafii oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła z Oleśnicy, uczestniczyły w dniu 7 października 2017 we wspólnej modlitwie Różaniec do Granic Polski. Z Oleśnicy do Kudowy wyruszyły dwa autobusy, około 110 osób. Mszy św. przewodniczył bp. Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji Świdnickiej. Konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki.

2017-10-05Kochanemu śp. Leonowi, wiernemu członkowi Kościoła, Rodziny i Akcji Katolickiej!

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Leona Hetmańskiego.

„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ...

Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością.

Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ..., ( John Done )

*** bije każdemu z nas - dzwon solidarności, dzwon życzliwej pamięci i wdzięczności, dzwon Wiary, Miłości i Nadziei ... na zmartwychwstanie i radosne spotkanie w Domu Ojca !!!

2017-09-28Koronka

W X rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2017r. o godz.15:00 na ulicach ok.300 miast w Polsce i innych krajach świata, także we Wrocławiu, w 8 miejscach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencjach:

  1. Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: „Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc przedziwnąi namaszczę ich słowa, i poruszę serca do których przemawiać będą”. (Dz. 1521).
  2. O pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów!
  3. Za Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i cały Rząd Polski.
  4. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.

2017-09-2227 - Rocznica Śmierci Księdza Infułata Franciszka Sudoła

Jak co roku Oleśniczanie pamiętali o wspaniałym kapłanie Franciszku Sudole Proboszczu parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W dniu 22 września w Bazylice Mniejszej w Oleśnicy została odprawiona Msza święta, w Jego Intencji. w której uczestniczyły poczty sztandarowe obu parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Nadmieniamy, że POAK z parafii NMP Matki Miłosierdzia nosi imię czcigodnego kapłana, którego cechowała wyrozumiałość, cierpliwość, patriotyczność.

2017-08-3137-rocznica powstania NSZZ Solidarność w Oleśnicy

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z obchodów 37-rocznicy powstania NSZZ Solidarność w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Obchody odbyły się w dniu 31 sierpnia 2017 roku z udziałem pocztów sztandarowych Solidarności oraz Akcji Katolickiej.

Więcej na: www.ak.olesnica.net.pl

zdjęcia

2017-08-02/10Wspomnienia z PIESZEJ PIELGRZYMKI z Wrocławia na Jasną Górę w dniach od 2 do 10 sierpnia 2017 roku

Jak co roku członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej uczestniczymy w Pieszej Pielgrzymce z Wrocławia przez Trzebnicę, Oleśnicę, Karwiniec … na Jasną Górę. Ze względu zdrowotnych coraz więcej nas uczestniczy duchowo w grupie 16 Pomagamy w przyjęciu grup na nocleg oferując posiłek, kąpiel. Uczestniczymy w wieczornym Apelu Jasnogórskim w obu kościołach oleśnickich. Modlimy się podczas Mszy Świętej w Karwińcu koło Bierutowa.

2017-07-09Letnie spotkanie Akcji Katolickiej we Wrocławiu

Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak spotkała się 9 lipca br. we Wrocławiu z ponad dwudziestoma przedstawicielami AK Archidiecezji wrocławskiej.

Przed zebraniem, które odbyło się w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w Katedrze św. Jana Chrzciciela.

W spotkaniu obok przedstawicieli kilkunastu Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej wziął udział asystent diecezjalny AK ks. Łukasz Piłat, prezes senior AK Eugeniusz Kaźmierczak i obecny prezes AK Janusz Wolniak.

2017-06-26Marek Cezary CELEJEWSKI

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Marka Celejewskiego wieloletniego członka Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu i sekretarza Zarządu POAK.

Od maja 2016r. – był członkiem Komisji Rewizyjnej Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz delegatem do Krajowej Rady Akcji Katolickiej w Polsce.

Był osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: w II Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Krakowie, Uroczystościach Chrystusa Króla, Dniach skupienia, w Studium Społecznym Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, w spotkaniach formacyjnych i okolicznościowych.

2017-06-18Instalacja Relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kościele NMP Matki Miłosierdzia W Oleśnicy

W czerwcu 2017 pielgrzymi z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy wraz z księdzem Marcinem Milianem nawiedzili kościół Stanisława Kostki w Warszawie . Podczas uroczystej mszy św. Proboszcz tutejszej parafii przekazał relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Instalacja relikwii w naszym kościele nastąpiła 18 czerwca podczas mszy św. której uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność i Akcji Katolickiej.

2017-06-10„Idźmy i głośmy z Maryją” - Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 czerwca członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, w tym delegacje parafialnych oddziałów AK naszej Archidiecezji, spotkali się na 22-ej Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej. Sobotnie spotkanie poprzedziły konferencje naukowe poświęcone tematyce mariologicznej i kerygmatyczno-pastoralnej, które odbyły się w piątek 9 czerwca. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki było zawołanie „Idźmy i głośmy z Maryją”. Uczestnicy Pielgrzymki, jak co roku, zostali powitani w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny przez prezesa KIAK panią Urszulę Furtak.

2017-03-18Bycie wśród

Czy sprawiła to atmosfera miejsca (siedziba MiserArt we Wrocławiu) czy może świadomość, jacy ludzie to miejsce tworzą, że ten dzień skupienia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej (18.03.2017r.) rzeczywiście był skupieniem przesycony.

Oto zebraliśmy się, niczym pierwsi chrześcijanie, w miejscu skromnym (w dawnej fabryczce). Zamiast ołtarza – otynkowana, szara ściana, przy której ustawiono prosty drewniany stół (powstały z wyrzuconych desek), przykryty białym płótnem.

2017-03-17Akcja Katolicka w Radiu Rodzina

W każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 21.30-22.40 w Radiu Rodzina będzie nadawana audycja o Diecezjalnej Akcji Katolickiej. Pierwsza audycja miała swoją emisję 1 marca. Poniżej link do audycji, w której występował prezes DIAK Janusz Wolniak i skarbnik Krzysztof Lipiński.

Audycja

2017-03-02Akcja katolicka w Radiu Maryja

W radiu "Maryja" o Akcji Katolickiej w Polsce 2 marca mówili m.in. prezes KIAK Urszula Furtak i ks. Józef Niżnik.

Zapraszamy na: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-dlaczego-jan-pawel-ii-upomnial-sie-o-akcje-katolicka/

2017-02-28Akcja Katolicka dla pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Jak co roku, parafialne oddziały Akcji Katolickiej z naszej archidiecezji uczestniczyły w uroczystościach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

W Oleśnicy w niedzielę 28 lutego odbył się bieg Tropem Wilczym a o godz 12.00 członkowie oleśnickich parafialnych oddziałów wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli we Mszy Św. w Bazylice Mniejszej. Po mszy św. obejrzano widowisko historyczne ,,Zdobycie więzienia NKWD". Natomiast 1 marca członkowie Akcji Katolickiej złożyli kwiaty przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. W tej uroczystości uczestniczyły władze miasta ,poczty sztandarowe, kompania honorowa i mieszkańcy Oleśnicy..

2017-03-03Żegnamy śp. Michała Haniszewskiego

Po ciężkiej chorobie 1 marca br. zmarł w wieku 80 lat śp. Michał Haniszewski. Oddany szczytnym sprawom patriota. Człowiek pobożny, a przy tym bardzo skromny. Aktywny społecznie i religijnie do ostatnich dni. Był w komitecie organizacyjnym budowy kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego. Trudno wymienić wszystkie aktywności na polu patriotycznym i społecznym. Robił dosłownie wszystko. Nie rozczulał się nad sobą. Zawsze był tam, gdzie bieda ludzka. Niezłomny, kochający ludzi, Wrocław i bardzo kochający Boga.

2017-02-25Podsumowanie Ferii Zimowych organizowanych w Parafii NMP Matki Miłosierdzia W Oleśnicy

Jak co roku organizatorem ferii zimowych dla 50 dzieci był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła w Oleśnicy. Hasłem tegorocznych ferii zimowych w parafii było ,,W domu Królowej Maryi”. W dniach od 12 do 18 lutego 2017 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum gromadziły się domu katechetycznym od godz. 9.00 do godz. 14.30 uczestnicząc w bardzo bogatym programie.

2017-02-10Odrzucając finasowanie in vitro, Wrocław dołączył do Krakowa

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej 9 lutego w porządku obrad znalazł się punkt ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia”, wniesiony przez klub Nowoczesna. Wniosek upadał stosunkiem 20 głosów przeciw, 14 za i 2 wstrzymujących się.

Zanim jednak doszło do tego głosowania od początku tygodnia Akcja Katolicka rozpoczęła szeroką akcję informacyjną w lokalnych mediach oraz w swoich strukturach. Diecezjalne Radio Rodzina i inne media informowały o mającym nadejść głosowaniu oraz upowszechniły apel i stanowisko Diecezjalnej Akcji Katolickiej do mieszkańców Wrocławia, do członków AK i radnych. Apel był też odczytywany w niektórych kościołach. Akcja Katolicka zwracała się w nim o zamanifestowanie sprzeciwu przeciw uchwale o finansowaniu procedury in vitro w dniu zebrania Rady Miejskiej oraz modlitwę w intencji odrzucenia projektu.