Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2019-12-07Pierwszy Męski Różaniec

Pierwszy Męski Różaniec w Oleśnicy w dniu 7 grudnia przeszedł do historii… „Zaczęliśmy siać ziarno, .Radujemy się, że było nas około 90 mężczyzn z Oleśnicy i okolic między innymi z Oławy, Dąbrowy, Twardogóry, Wrocławia, Dziadowej Kłody i innych miejscowości. Ks. dziekan Zdzisław Paduch już na wstępie zaznaczył „dzisiaj rozpoczynamy pielgrzymkę Różańcową Mężczyzn w obronie wiary, obronie życia poczętego aż do naturalnej śmierci, ale także pragniemy modlić się w obronie życia wiecznego, abyśmy się nie zatracili byśmy mogli wyprosić wiele łask grzesznikom tym którzy są daleko od kościoła…”

2019-12-03Rozmowa Naszego Dziennika z Urszulą Furtak

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wywiadem opublikowanym w Naszym Dzienniku, jakiego udzieliła Urszula Furtak prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Rozmowa dostępna jest pod adresem: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/215539,komisja-rodziny-nie-dla-lewicy.html.

2019-11-30Żyć jak św. Andrzej

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sumy odpustowej w parafii św. Andrzeja Apostoła w której uczestniczył ks. Łukasz Piłat, asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej. Relacja dostępna jest pod adresem: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/47489/Zyc-jak-swiety-Andrzej.2019-11-24„Pax Christi in regno Christi” – „Pokój Chrystusa w królestwie Chrystusowym”.

Rok temu, zainspirowani artykułem Pani Agnieszki Bugały w Niedzieli Wrocławskiej pt. „Chrystus Król – kto wie, gdzie On jest?”, członkowie Akcji Katolickiej, spotkali się pod kolumną z figurą Chrystusa Króla, na pl. Katedralnym by zaświadczyć, że wiedzą gdzie ON jest oraz spełnić pobożne marzenie ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza z 2000r., by się …w Tego zapraszającego Chrystusa…, nie tylko, …wpatrywać…, ale oddać MU chwałę i cześć.

2019-11-23Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata

W sobotę 23.11.2019r. w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – Patronalne Święto Akcji Katolickiej, członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i prezesi POAK archidiecezji wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem, spotkali się w Centrum Duszpasterstwa pod „4” z abp. Józefem Kupnym. Spotkanie miało charakter dziękczynno-roboczy. Ksiądz Asystent i członkowie Akcji Katolickiej, nawiązując do głównego charyzmatu AK ścisłej współpracy z hierarchią kościelną, podziękowali ks. abp. Józefowi Kupnemu jako zwierzchnikowi Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej, a za Jego pośrednictwem wszystkim kapłanom w diecezji za wsparcie w apostolskiej działalności „Odnowienia wszystkiego w Chrystusie” oraz uznania, że Jezus Chrystus Król Wszechświata jest Królem całego Ludu Bożego.

2019-11-09XX-lecie działalności POAK przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w Bazylice Mniejszej o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta za 20-lat działalności Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kowalski, koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, ks. prałat Mieczysław Janczyszyn , ks. Jan Kudlik i ks. Tadeusz Faryś . Po nabożeństwie w oleśnickim zamku odbyła się konferencja pt. „Rola Kościoła, wspólnot, stowarzyszeń katolickich w odzyskaniu niepodległości Polski i powstaniu Unii Europejskiej”.

2019-11-06Wspomnienie o ks. Marianie Biskupie

…minął miesiąc po śmierci ks. Mariana…naszego ukochanego asystenta kościelnego DIAK …ogarnijmy JEGO modlitwą a zaraz po wspominajmy o NIM oglądając namiastkę zdjęć.. pozostałe są na stronie http://www.ak.olesnica.net.pl/

zdjęcia

2019-09-14Polska pod Krzyżem w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu

W sobotę 14 września br. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc odpust w naszego kościoła w Polsce odbyła się zbiorowa modlitwa wiernych p.w. „Polska pod Krzyżem”. Z tej okazji także w naszej parafii zorganizowana została akcja zbiorowej modlitwy przebłagalnej parafian połączona z uroczystościami odpustowymi. Uroczystość rozpoczęła się od półgodzinnej indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w zabytkowej monstrancji.

2019-10-13Odpust św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

W centralnych uroczystościach odpustowych św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w niedzielę 13.10.2019r., uczestniczyli, jak co roku, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem.

W bazylice, podczas Mszy św. oraz w procesji, obecny był poczet sztandarowy Akcji Katolickiej.

Centralnym uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.

Poniżej, relacja i zdjęcia Karola Białkowskiego (za Gościem Niedzielnym: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5919032.Wyzwolmy-ogromny-potencjal-Bozej-mocy

2019-09-30Ostatnie pożegnanie ks. Mariana Biskupa

Kochanemu śp. Ks. Prałatowi dr Marianowi Biskupowi, wiernemu członkowi Kościoła,

Ewangelii, Ojczyzny i Akcji Katolickiej!

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Mariana Biskupa.

„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ...
Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością.
Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ...,
( John Done )

2019-09-28Dzień Skupienia AIAK i Koronka do Bożego Miłosierdzia

Zarząd Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, prezesi Parafialnych Oddziałów wraz z Asystentem Kościelnym ks. Łukaszem Piłatem, 28 września 2019r. wzięli udział w Dniu Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterskim pod „4”. Wszyscy wzięli udział we Mszy św. z homilią Ks. Łukasza Piłata Asystenta DIAK.

2019-09-29śp. Ks. Prałat dr Marian Biskup

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Prałata dr Mariana Biskupa.

Ks. Marian Biskup urodził się w 6 lipca 1948 roku w Bodzentynie na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1971 roku. Był rektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1995 - 2006, a wcześniej wicerektorem i prefektem, wieloletnim dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej i asystentem kościelnym wrocławskiej Akcji Katolickiej.

Doktor teologii moralnej i wykładowca ma Papieskim Wydziale Teologicznym.

2019-09-14Akcja Katolicka była pod KRZYŻEM w Kruszynie oraz w parafiach...2019-09-14Bierutowscy parafianie w modlitwie pod krzyżem misyjnym 2019

W sobotę 14 września 2019 roku o godz. 19–tej Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bierutowie zaprosił parafian pod krzyż misyjny przy Kościele św. Katarzyny w Bierutowie. W tym dniu katolicy wielu miejscach w Polsce i Polacy na świecie trwali w modlitwie za Kościół św.

i o pomnożenie wiary, w zorganizowanym przez katolików świeckich wydarzeniu „Polska pod Krzyżem”.

W Bierutowie na modlitewne spotkanie przybyli również księża Dawid i Krzysztof.

2019-09-14Moc płynie z Krzyża!

Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej przyłączyła się do inicjatywy POLSKA POD KRZYŻEM. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2019r., na zaproszenie organizatorów akcji, w spotkaniu modlitewnym na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem, wzięli udział. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z kilku parafii naszej archidiecezji. Bardzo wielu z tych, którzy nie mogli uczestniczyć  w  narodowej  modlitwie  „Polska pod Krzyżem”  w  Kruszynie,  wzięło  udział w modlitewnych spotkania w swoich parafiach.

Poniżej prezentujemy wybrane miejsca, gdzie odbyły się spotkania modlitewne, które współorganizowały  Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.

2019-08-10Kuria Krakowska ul. Franciszkańska

Foto-Reportaż ze spotkania modlitewnego w obronie abp Marka Jędraszewskiego przy słynnym oknie papieskim

zdjęcia

Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/

2019-08-02/1039 Piesza Pielgrzymka Wrocławska

WROCŁAW - JASNA GÓRA „OŻYWICIEL”

„Pielgrzymkowy przerywnik w Oleśnicy”

Czas szybko biegnie, niedawno chodziłem z dziećmi, później żona dołączyła i razem pielgrzymowaliśmy do Częstochowy (1982-2010). Jak zdrowie już nie pozwoliło iść pieszo, to do dzisiaj w 16 grupie duchowych uczestników pielgrzymki. Razem z parafianami z NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy pielgrzymujemy duchowo uczestnicząc w godzinkach, Mszy Świętej, modlitwie Anioł Pański z konferencją oraz w Apelu Jasnogórskim przy pomniku świętego Jana Pawła II. W reportażu filmowym chciałem pokazać pewien etap pielgrzymki.

Warto włączyć się choć w takie duchowe pielgrzymowanie.

Pielgrzymi bardzo doceniają modlitwę duchowych pielgrzymów.

Jestesteśmy razem pielgrzymkową wspónotą.

zdjęcia

Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/

Roman Faryś

2019-07-14Relacja pielgrzyma-fotoreportera z XXVIII pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Gór&

Na wstępie chciałem podziękować przewodniczącej Koła R. Maryja pani Janinie Szczuraszek z parafii św. Jana i Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy za zorganizowanie corocznej pielgrzymki. Piszę to imieniu Akcji Katolickiej z parafii NMP Matki Miłosierdzia z Oleśnicy, którą reprezentowali jej członkowie oraz imieniu osobistym za umożliwieniu mi, pójścia razem z darami podczas mszy świętej na wałach jasnogórskich.

2019-06-20Boże Ciało

Procesja Bożego Ciała w zdjęciach

Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/

2019-06-08„Z Maryją idziemy w przyszłość” przesłanie XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Dnia 8 czerwca br., tj. w sobotni poranek o godz. 10.30 do Kościoła Św. Zygmunta w Częstochowie dotarła nasza 20 osobowa grupa pielgrzymów z Akcji Katolickiej w Oleśnicy, z prezesem Romanem Farysiem i z asystentem kościelnym archidiecezji wrocławskiej ks. Łukaszem Piłatem na czele.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w najstarszej częstochowskiej parafii, Św. Zygmunta, w której 40 lat temu Św. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami laikatu.

2019-04-13Rekolekcje Wielkopostne 2019

W ostatnim czasie naszą parafię p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu, zaszczycił swoją obecnością asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Łukasz Piłat, który przeprowadził nauki rekolekcyjne. Owocem tych rekolekcji były wspaniałe nauki, niezwykle duża frekwencja oraz spowiedź i pojednanie z Panem Jezusem.

Nam, jako członkom POAK, było bardzo przyjemnie słyszeć na każdym kroku ciepłe opinie na temat naszego rekolekcjonisty, tym bardziej, że to On jest właśnie naszym diecezjalnym Asystentem. Dzięki Niemu i Jego postawie byliśmy dumni, że jesteśmy członkami Akcji Katolickiej, co wyraziliśmy zabierając głos w podziękowaniu na zakończenie rekolekcji.

2019-04-109-rocznica Tragedii Smoleńskiej - parafia NMP Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy

Cztery lata temu z inicjatywy POAK został postawiony i poświęcony pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli w Katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Co roku gromadzimy się na Mszy świętej. W tym roku przewodniczył Jej i krótkie słowo na jej rozpoczęcie wygłosił ks. Proboszcz Zdzisław Paduch.

2019-03-30Zebranie Rady DIAK AWr. w dniu 30.03.2019r.

W sobotę, 30 marca 2019 r. o godz. 10.30, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu, odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył, w zastępstwie Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej, ks. prefekt Józef Jarmuła.

2019-03-01Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi ps. Zbroja.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

2019-01-26Spotkanie opłatkowe DIAK

W sobotę, 26.01.2019r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Na zaproszenie Zarządu DIAK, mimo złej pogody i nie domagań zdrowotnych, odpowiedziało wielu członków POAK. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Marcina. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Piłat Asystent Kościelny DIAK. W homilii, ks. Łukasz podkreślił znaczenie relacji międzyosobowej zaistniałej w trakcie wielorakich spotkań. Źródłem owocnych relacji jest Bóg. Z nawiązania osobistej relacji z Bogiem, wypływają pozytywne relacje z drugim człowiekiem w Rodzinie, w społeczeństwie, w świecie. Czerpiąc z Bożego źródła, należy nawiązywać dobre relacje w trakcie każdego spotkania.

2019-01-06Społeczność Oleśnicy zamanifestowała przywiązanie do chrześcijańskiej wiary i tradycji

6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli, które kończy okres Świąt Bożego Narodzenia. Ulicami Oleśnicy, jak co roku, przeszedł tłumny Orszak Trzech Króli.

Organizatorzy rozdali jego uczestnikom 3 tysiące papierowych koron..Wśród uczestników orszaku znaleźli się m.in.: biskup Andrzej Siemieniewski, przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski, wójt gminy Oleśnica Marcin Kasina, były starosta oleśnicki Wojciech Kociński. Nie zabrakło sióstr felicjanek, wiele rodzin było z dziećmi,w jednego z królów wcielił się Wojciech Karasek