Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2014-12-23Wieczerza Wigilijna

Boże Narodzenie to czas szczególnej więzi i spotkań w gronie najbliższych: rodziny, przyjaciół, ale również tych, którzy są osamotnieni i potrzebujący.

Dlatego tradycyjnie już Firma "Draks" i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, działający przy NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, z pomocą wspólnot Caritas, Żywego Różańca i Przymierza Rodzin "Mamre" zaprosili potrzebujących na wieczerzę wigilijną, która odbyła się we wtorek 23 grudnia w stołówce Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Kleeberga w Oleśnicy.

2014-12-13Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów

W dniu 13 grudnia 2014r. w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, ulicami Warszawy przeszedł marsz protestu, w którym wzięło udział ponad 60 tys. uczestników z całego kraju. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, powiedział pod Belwederem, do uczestników, że to także marsz w obronie wolności słowa , w obronie dziennikarzy. Bo bez wolności słowa, bez swobód, które mają dziennikarze, nie może funkcjonować demokracja, nie mogą być chronione nasze prawa. A podniesiono rękę na prawa dziennikarzy, na wolność słowa. … Próbowano ten marsz zahamować.

2014-11-29Poświęcenie ołtarza oraz kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu

W parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, w dniu 29 listopada Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski przewodniczył Mszy św., wygłosił homilię oraz poświęci ołtarz i kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ołtarz wykonał Mariusz Drapikowski z Gdańska (autor i wykonawca m.in. ołtarza "Gwiazda Kazachstanu", który gościł 2 lata temu we Wrocławiu). W centrum znajduje się Eucharystia, którą obejmuje Matka Boża, wskazując na Jezusa. Cała scena jest złączona z Całunem Turyńskim.

2014-12-10Medal „Niezłomni” dla Prezesa

W środę 10 grudnia 2014 w obecności władz samorządowych i państwowych oraz Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Prezes Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akacji Katolickiej pan Eugeniusz Kaźmierczak został uhonorowany medalem „Niezłomni” za bohaterską działalność opozycyjną w latach 80.

2014-12-06Św. Mikołaj w parafii NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu

Deszczowa aura nie zraziła dzieci, które szóstego grudnia licznie przybyły na spotkanie ze świętym Mikołajem w parafii Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia przy ulicy Brücknera we Wrocławiu. Sławny z dobroczynności biskup Miry chętnie przyjął zaproszenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Uprzedzony biciem dzwonków i zaproszony stosowną pieśnią wszedł w gościnne progi. Zasiadłszy na przygotowanym dlań krześle począł wywiadywać się od zebranych na mszy roratnej dzieci o ich dobrych uczynkach. Rozpromienieni uśmiechami malcy chętnie opowiadali o adwentowych przygotowaniach i towarzyszących im drobnych zasługach, które św. Mikołaj wynagradzał podarkami. Wesołe spotkanie trwało przeszło godzinę.

2014-11-23Christus Regnat - Święto Patronalne Akcji Katolickiej

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego (23 listopada 2014r.) we Wrocławiu w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny zostały zorganizowane uroczyste obchody Święta Patronalnego Akcji Katolickiej. W samo południe w świątyni położonej przy ulicy Monte Cassino zgromadzili się władze, asystenci kościelni, członkowie i sympatycy wydelegowani z Parafialnych Oddziałów zjednoczonych w strukturach Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia Najświętszego Sakramentu i wspólnej modlitwy różańcowej.

2014-11-1111 Listopad

11 listopada w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest okazją do upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległego bytu państwowego w 1918 roku. W tym roku świętowaliśmy 96 rocznicę odzyskania niepodległości.

Oleśnickie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele NMP Matki Miłosierdzia. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Kombatantów, a patriotyczne śpiewanie zapewnili seniorzy z Oleśnickiego Uniwersytetu

2014-11-10Żyć Według Wartości - Konferencja

W okresie poprzedzającym 96. rocznicę odzyskania niepodległości dzięki skoordynowanym działaniom instytucji samorządowych, parafii, stowarzyszeń i uczelni mieszkańcom naszego województwa dano okazję do uczestniczenia w rozlicznych wydarzeniach kulturalnych i religijnych zebranych pod wspólną nazwą Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Jednym z nich była konferencja Żyć według wartości – wskazania dla życia społecznego odbyta w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego w dniu 10. listopada br.

2014-11-10Etap diecezjalny ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej

Zakończył się etap diecezjalny ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem: „Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz". Konkurs organizowany jest przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Telewizją Polską S.A. Do realizacji konkursu włączyła się również Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Do konkursu przystąpiły dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Diecezjalna Komisja Konkursowa w składzie: Ks. dr Marian Biskup – przewodniczący, siostra Jolanta Mariola Ziółkowska, Eugeniusz Kaźmierczak i Janusz Wolniak, wybrała po trzy najlepsze prace uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz jedną pracę ze szkoły ponadgimnazjalnej, które przekazano do etapu ogólnopolskiego.

2014-11-09Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu wspiera organizatorów Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016

Z radością informujemy, że nasz POAK czynnie włączył się w organizację ŚDM KRAKÓW 2016. Odpowiadając na apel ks. Olszowskiego z Biura Finansowego ŚDM, zamieszczony na ekai.pl zawierający gorącą prośbę o przekazywanie komputerów, koniecznych do obsługi ŚDM, nasz POAK korzystając z dotychczasowych możliwości i doświadczeń, nieodpłatnie pozyskał dla organizatorów i przekazał w dwóch transzach 20 kompletnych zestawów komputerowych.

2014-10-19Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej pamięta o swojej Patronce

W niedzielę, 19.10.2014r. odbyły się centralne uroczystości odpustowe

św. Jadwigi w Trzebnicy. Pielgrzymi przybywali do sanktuarium codziennie, już od czwartku 16.10.br. Uroczystości odpustowe zakończyły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, z udziałem abp. Józefa Kupnego, abp. Mariana Gołębiewskiego, bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz przedstawicieli duchowieństwa. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Ze świętymi na drodze wiary”. Witając pielgrzymów abp Józef Kupny powiedział, m.in. „Przybyliśmy tutaj aby dziękować Bogu za dar św. Jadwigi, która stała się dla nas wzorem życia chrześcijańskiego i orędowniczką w naszym zmaganiu się ze słabością na drodze do Boga”.

2014-10-11'Gender - rewolucja kulturowa a cywilizacja chrześcijańska' - konferencja w auli PWT we Wrocławiu

11 października 2014r. w gościnnych progach Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się konferencja popularno-naukowa „Gender – rewolucja kulturowa a cywilizacja chrześcijańska” zorganizowana przez: Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej, Stowarzyszenie Matek Katolickich i europosła Dawida Jackiewicza przedstawiciela Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjęli JE ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, JM ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT, JE bp Ryszard Bogusz, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, proboszcz prawosławnej parafii p.w. Świętych Cyryla i Metodego.

2014-10-11Konferencja 'Kościół Katolicki i chrześcijanin w życiu publicznym w Polsce'

Organizatorami konferencji, która odbyła się w dniu 11.10.2014r. w Oleśnicy byli: POAK przy Parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy i Ks. Infułat Władysław Ozimek – kustosz Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy.

Konferencję poprzedziła Msza św. w Bazylice. Po niej, w Zamku Książęcym w Sali Rycerskiej odbyła się II część programu - poczęstunek uczestników i wykłady.

Otwarcia konferencji dokonali organizatorzy: Pani Zdzisława Jakimiec - Prezes Zarządu POAK i Ks. Infułat Władysław Ozimek.

Pierwszy wykład „Polska wola o ludzi sumienia. Wokół sporu sumienia z prawem” wygłosił Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

2014-09-30'Św. Paweł… teolog i misjonarz' - wykład ks. prof. Mariusza Rosika

W dniu 30 września 2014 r Akcja Katolicka z parafii NMP MATKI MIŁOSIERDZIA W OLEŚNICY zaprosiła w tym roku ks. prof. Mariusza Rosika na coroczną z kolei już szóstą konferencję poświęconą ,,wielkim ludziom kościoła”. Ksiądz profesor przedstawił bardzo ciekawie sylwetkę św. Pawła-jego pochodzenie, wykształcenie , nawrócenie …itd. Organizatorzy dziękują księżom i niezawodnym parafianom za poświęcenie swojego czasu i skorzystania z wysłuchania interesującego wykładu.

Bóg zapłać ks. profesorowi za ubogacenie postaci św. Pawła .

zdjęcia

Roman Faryś

2014-09-28Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast Wrocławia i świata

W niedzielę, 28 września 2014r., ustanowioną przez Ojca Świętego Franciszka Dniem Modlitwy całego Kościoła w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, rozpoczynającego się 5 października w Rzymie, którego przedmiotem obrad Synodu będą „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”, o 15:00, na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla, jak również na ulicach wielu parafii wrocławskich i ponad dwustu miastach w Polsce oraz innych krajów odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

2014-09-22Gulbinowicz

Premiera filmu dokumentalnego pt: "Gulbinowicz" odbyła się 22 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, gromadząc liczną publiczność i 91. letniego bohatera. Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz jak zwykle tryskał humorem i z wrodzoną sobie skromnością przyjmował laury na swoją cześć. Twórcy filmu - Jolanta Krysowata i Krzysztof Kunert mieli wsparcie wielu instytucji, których przedstawiciele m.in.- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiiwicz, marszałek województwa Jerzy Michalak zabierali głos przed projekcją filmu, opowiadając anegdoty z życia kardynała.

2014-09-21Procesja z relikwiami

Biskup Andrzej Siemieniewski przewodniczył procesji i odprawił Mszę św. dziękczynną, dziękując Bogu za opiekę nad stolicą Dolnego Śląska i nad całą Archidiecezją Wrocławską. Procesja z relikwiami św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Doroty, dziewicy i męczennicy, odbyła się w niedzielę po godz. 16.00, przechodzac z Bazyliki pw. Św. Elżbiety przez rynek do kościoła pw. ŚŚ. Stanisława, Wacława i Doroty. W procesji uczestniczyła delegacja Diecezjalnej Akcji Katolickiej, a wśród obecnych księży był opiekun Akcji ks. Marian Biskup.

zdjęcia

jw

2014-09-15Działalność charytatywna POAK w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu

Okres wakacyjny był czasem wzmożonej aktywności naszych członków. Środkami własnymi oraz pozyskując sponsorów instytucjonalnych, zrealizowaliśmy następujące cele miłosierdzia:

2014-09-01Wspomnienie śp. Mieczysława Kopcia

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Mieczysława Kopcia Kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie i członka Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Augustyna we Wrocławiu. Był lekarzem weterynarii, założycielem i prezesem Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu, członkiem Zarządu Stowarzyszenia pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, członkiem Fundacji Homo – Homini – Homo, aktywnym członkiem „Solidarności”. Był osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: Uroczystościach Chrystusa Króla, Archidiecezjalnych Dniach Skupienia, spotkaniach formacyjnych i okolicznościowych. Z troską zabiegał o permanentną formację członków POAK. Swymi cennymi radami, płynącymi z bogatego doświadczenia życiowego, wspierał działalność Akcji Katolickiej.

2014-08-10XXXIV Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

W niedzielę 10 sierpnia 2014 przed oblicze częstochowskiej Czarnej Madonny dotarła XXXIV Wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy w ciągu 9 dni pokonali blisko 230 kilometrów, odwiedzając sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, i dalej przemierzając ulicami miast i wsi, leśnymi i polnymi ścieżkami trasę wiodącą przez Oleśnicę, Namysłów, Wierzbicę Górną, Kluczbork, Olesno, w którym nawiedzaliśmy świętą Annę, i dalej Borki Wielkie, Czarną Wieś/Bór Zapilski, aż po częstochowskie Zacisze i Jasną Górę. Zawołanie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” to prośba Jana Pawła II skierowana przed laty do wiernych, a tegoroczne wrocławskie pielgrzymowanie było szukaniem sposobu na wypełnienie Jego woli. Pomocą były Jego rozważania, a przede wszystkim namacalna obecność świętego Jana Pawła II w towarzyszących nam przez całą drogę relikwiach.

2014-06-22„Dziękujemy Ci Ojcze Święty Za…”

W niedzielę 22 czerwca odbył się XIV Festyn Rodzinny. Tegoroczne hasło naszego parafialnego święta brzmiało „Dziękujemy Ci Ojcze Święty za…”. Organizatorami była Akcja Katolicka im. Ks. Franciszka Sudoła działająca przy parafii NMP Matki Miłosierdzia przy współpracy wspólnot parafialnych i wolontariuszy..Oficjalnego otwarcia dokonał ks. Dziekan Zdzisław Paduch wraz z Prezesem POAK Romanem Farysiem rozpoczynając w wspólną modlitwą.

2014-06-27Stop bluźnierstwu. Zło dobrem zwyciężaj i modlitwą!

Na nic zdały się obywatelskie protesty. Setki a może tysiące maili, petycji, oświadczenia i stanowiska różnych organizacji, w tym Akcji Katolickiej, zainteresowanych kurii i biskupów. Przypomina to atmosferę pochodów i wieców w obronie telewizji Trwam. Trzeba było milionów podpisów, setek marszów, by władza się ugięła. Teraz też autorytety wiedzą lepiej.

W sprawie obrazoburczej sztuki „Golgota Picnic” głos zabrała nowa minister kultury Małgorzata Omilanowska. I już ją lubię, już wiem, że jej poprzednik wcale nie był gorszy. Pani minister chwali się, że aż dwa razy obejrzała rejestrację przedstawienia i była głęboko poruszona tym spektaklem. Aż tak głęboko, że wydała oświadczenie, w którym napisała m.in.: „Najważniejsza jest autonomia twórców, prawo do wypowiedzi artystycznej, wolność słowa i prawo organizatorów do programowania działań artystycznych. (…) nie wyobrażam sobie, żeby kiedykolwiek w Polsce można było zapobiec wydarzeniu artystycznemu tylko dlatego, że ktoś - nie znając treści wydarzenia - protestuje przeciwko niemu”.

2014-06-25Dziękczynienie Akcji Katolickiej na Jasnej Górze za dar kanonizacji dwóch wielkich Papieży - św. Jana Pawła II i św. Jana XXII

W sobotę 21.06.2014 r., tysiące pielgrzymów – członków i sympatyków Akcji Katolickiej przybyło do Częstochowy. Pątnicy, w tym grupa 85 członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej (POAK z parafii wrocławskich, Namysłowa, Wołowa, Jelcza) zgromadzili się w Archikatedrze Częstochowskiej, gdzie powitał ich: JE ks. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Słowo do zebranych skierowali: JE ks. bp Marek Solarczyk Krajowy Asystent Akcji Katolickiej, Pani Halina Szydełko – Prezes Zarządu KIAK oraz honorowi goście: Pani Maria Grazia Tibaldi, sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego we Lwowie – Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Lwowskiej, Pan Andrzej Jastremski - Prezes Zarządu AK Archidiecezji Lwowskiej.

Z Archikatedry pielgrzymi przeszli w procesji na Jasną Górę. Miłym akcentem na trasie przemarszu, pod krzyżem, było spotkanie z JE ks. abp. Wacławem Depo, który serdecznie witał i błogosławił przechodzących pielgrzymów.

2014-06-07Dziękczynienie za Kanonizację Św. Jana Pawła II - XIV Archidiecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej do Sobótki

W sobotę 07.06.2014r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej do Diecezjalnego Sanktuarium NMP Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Pielgrzymce przewodniczył Asystent Diecezjalny Ks. Prałat dr Mariana Biskup. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Prałata Czesława Majdy – Proboszcza Parafii p.w. św. M.M. Kolbe we Wrocławiu, który tydzień temu świętował Jubileusz 40-o lecia kapłaństwa. Homilię wygłosił Ks. Prałat dr Marian Biskup.

2014-05-06Z obiektywem w akcji - '40 lat minęło. Pasja Fotografowania'

6 maja 2014r., w Domu Katechetycznym przy parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy odbył się wernisaż Romana Farysia pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Autor wystawy fotograficznej jest Wiceprezesem Zarządu AIAK AWr i wieloletnim Prezesem Zarządu POAK oleśnickiej parafii.

Uroczystego otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał Proboszcz parafii ks. Zdzisław Paduch wraz z wnukiem pana Romana, Dominikiem. Pan Roman zadedykował wystawę rodzinie, przyjaciołom i kolegom, którzy również żyją pasją fotografowania. Na wernisaż przyszło kilkadziesiąt zaproszonych gości, w tym wielu fotografów, delegacja Zarządu AIAK AWr, osoby duchowne, członkowie rodziny. Były wzruszające wspomnienia, podziękowania, upominki i oczywiście pamiątkowe fotografie.

2014-04-17Wielkanoc

Życzenia

2014-03-30/04-12Akcja Katolicka w akcji „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”


W ramach duchowego przygotowania do kanonizacji Bł. Jana Pawła II, w niedzielę, 30.03. br., na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko wraz z wiceprezesem Wiesławem Smereczyńskim uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach, podczas której odebrali lampion z ogniem zapalonym przez bł.Jana Pawła II w dniu 16 grudnia 2003 r., jako symbolem Iskry Bożego Miłosierdzia.

2014-03-22Wielkopostny Diecezjalny Dzień Skupienia

W sobotę 22 marca 2014r. w Parafii p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu, odbył się Wielkopostny Diecezjalny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej. Na zaproszenie Proboszcza Ks. Prałata Bolesława Szczęcha, przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swymi Asystentami Kościelnymi.

Dzień Skupienia rozpoczął się w parafialnym kościele powitaniem uczestników przez ks. Proboszcza i Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej. Ks. dr Marin Biskup podkreślił, że Dzień Skupienia wpisuje się w program duchowego przygotowania Kościoła Wrocławskiego do kanonizacji Bł. Jana Pawła II. Następnie odprawiona została Droga Krzyżowa z rozważaniami Bł. Jana Pawła II, której przewodniczył diakon. Rozważania poszczególnych stacji przeprowadzili przedstawiciele 14 POAK.

2014-03-01Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Oleśnicy

W dniu 1marca w Oleśnicy odbyły się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wspólnie zorganizowane przez oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz kibiców Śląska Wrocław z FC Oleśnica.

Zebrani oddali hołd działaczom antykomunistycznego podziemia. Jeden z uczniów liceum zaprezentował sylwetkę jednego z Żołnierzy Wyklętych - Danutę Siedzikównę ps. „Inka”. Odsłonięto tabliczkę z jej nazwiskiem na kamieniu z nazwą ronda, co ma być nową tradycją w tym miejscu, aby co roku w podobny sposób wspominać innych poległych.

2014-03-01Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2014r. po raz czwarty obchodzono we Wrocławiu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Cmentarzu Osobowickim odbyły się centralne uroczystości upamiętniające bohaterów walczących z sowietyzacją Polski, którzy skazani na karę śmierci, po egzekucjach spoczęli na kwaterze 81 A oraz 120. Od bramy cmentarza, przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956, w uroczystym marszu, przy dźwiękach orkiestry wojskowej, wzięły udział liczne delegacje organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, wojskowych, młodzieżowych, szkolnych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, związkowych, religijnych oraz mieszkańcy Wrocławia.

2014-02-26Ferie z Papieżem Franciszkiem

„Kwiatki” Papieża Franciszka – takie było hasło tegorocznych ferii zimowych, które zostały zorganizowane przez Akcję Katolicką im.ks. Infułata Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, a wzięło w nich udział 57 dzieci głównie z ubogich i wielodzietnych rodzin.

Działania wsparło wielu Dobrodziejów, dzięki czemu uczestnicy nie mogli narzekać na brak atrakcji. W ciągu tygodnia zwiedzili Klasztor Księgi Henrykowskiej, drukarnię Signum w Oleśnicy, a także siedzibę redakcji Tygodnika Oleśniczanin. Uczęszczali także na basen, brali udział w wielu konkurencjach sportowych, grach i zajęciach plastycznych, a w wolnym czasie prezentowano im wiele ciekawostek na temat papieża Franciszka.

2014-01-26Rocznica powstania styczniowego

W dniu 26.01.2014r. tradycyjnie, przy mroźnej pogodzie, odbyły się we Wrocławiu, uroczystości związane z upamiętnieniem 151 rocznicy wybuchu powstania styczniowego - największego polskiego powstania narodowego mającego charakter wojny partyzanckiej, które mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców i jego pacyfikacją. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, blisko tysiąc straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się nawet przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Działo się to wszystko, pomimo poparcia powstania przez międzynarodową opinię publiczną.

2014-01-06Orszak Trzech Króli

Już po raz drugi w Uroczystość Objawienia Pańskiego przeszedł ulicami Oleśnicy Orszak Trzek Króli. Organizatorami byli Stowarzyszenie Koinionia Jan Chrzciciel oraz parafia pw. Św, Jana Apostoła i Ewangelisty. Za Gwiazdą Betlejemską ,giermkami , dworkami, podążały tłumy oleśniczan. Oddanie pokłonu Świętej Rodzinie miało miejsce na pl. Zwycięstwa. Uczestniczyli w niej duchowni - m.in. ks. bp Andrzej Siemieniewski ks. infułat Władysław Ozimek, Siostry Felicjanki a także Burmistrz, Starosta ,przedstawiciele organizacji kościelnych, Akcji Katolickiej, służby zdrowia oraz uczniowie. Na zakończenie symboliczny pokłon mógł oddać każdy mieszkaniec. Święto Trzech króli dobitnie świadczy o przywiązaniu do wartości chrześcijańskich.

zdjęcia [Tadeusz Żółkiewski/Roman Faryś ]

Roman Faryś