Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2013-12-23Wieczerza wigilijna dla osób samotnych i bezdomnych

W poniedziałek 23 grudnia o godz. 17.00 w stołówce Szkoły Podstawowej nr 6, przy ulicy Kleeberga w Oleśnicy zgodnie z coroczną tradycją odbyła się wieczerza wigilijna dla osób samotnych i bezdomnych. Organizatorami jest Firma „Draks”, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Franciszka Sudoła działający przy parafii NMP Matki Miłosierdzia, Zespół Caritas i Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE. W tegorocznej wigilii uczestniczyło 52 osoby. Spotkanie rozpoczął modlitwą oraz odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa ks. Krystian Charchut a Roman Faryś – przywitał przybyłych.

2013-12-14Opłatek 2013 w Oleśnicy

W sobotę 14 grudnia 2013r., do Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, na zaproszenie Proboszcza Ks. Prałata Zdzisława Paducha oraz Prezesa Zarządu POAK Romana Farysia, przybyli bardzo licznie członkowie Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swym Asystentem Diecezjalnym Ks. dr Marianem Biskupem. Głównym motywem zaproszenia i zorganizowania w tej parafii oleśnickiej, Adwentowo-Bożonarodzeniowego Diecezjalnego Dnia Skupienia Akcji Katolickiej były: XV Rocznica powołania POAK, X Rocznica poświęcenia parafialnego sztandaru Akcji Katolickiej oraz dziękczynienie za pomyślną organizację i przebieg I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, zorganizowanego na zakończenie Roku Wiary w Uroczystość Chrystusa Króla w dn. 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu.

2013-11-23/24I Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

Zakończył się i Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, który odbył się 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu. Główną inspiracją do zorganizowania tego kongresu było zakończenie Roku Wiary i XX rocznica apelu Ojca św. Jana Pawła II do odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego zgromadziła kilkuset uczestników, członków sympatyków Akcji Katolickiej z bardzo wielu parafii wrocławskich i z terenu naszej archidiecezji. Kongres, swoją obecnością zaszczycili m.in.: ks. kard Henryk Gulbinowicz, ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski, ks. abp Marian Gołębiewski, ks. bp Andrzej Siemieniewski, ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, Pani Halina Szydełko prezes Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce. Byli też asystenci diecezjalni i prezesi Zarządów AK z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

2013-11-23/24Przesłanie I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

Uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej świadomi wyzwań jakie stoją przed ludźmi Kościoła katolickiego w Polsce, zwracają się do polskiego społeczeństwa z przesłaniem miłości i odpowiedzialności za losy przyszłych pokoleń.

Hasło naszego Kongresu „Nowa ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej” jest dla nas wytyczeniem pola działań, na którym musimy pielęgnować podstawowe wartości Ewangelii.

2013-10-26Informacja ze spotkania roboczego Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej z Prezesami Oddziałów Parafialnych

Spotkanie Zarządu DIAK z Prezesami Oddziałów Parafialnych odbyło się w obecności Asystenta Akcji ks. dr Mariana Biskupa. Poświęcone było w głównej mierze omówieniu różnorodnych spraw organizacyjnych i merytorycznych związanych z przygotowaniami do I Kongresu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, który odbędzie się w dniach 23-24 listopada br.

Prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił przyjęty Porządek obrad Kongresu oraz omówił pilne sprawy, w które winni włączyć się członkowie Akcji Katolickiej.

2013-10-19/20Odpust św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Tegoroczne Uroczystości odpustowe św. Jadwigi Śl. odbywały się pod hasłem: "Św. Jadwigo – umocnij wiarę naszą”. W sobotę 19.10. 2013r. ok. 11 tys. pielgrzymów nawiedziło grób św. Jadwigi podczas dorocznej pielgrzymki pieszej i uczestniczyło we Mszy św. przy ołtarzu polowym. Obecni byli także pielgrzymi rowerowi, uczestnicy II etapu Zlotu cyklistów organizowanego z okazji XIII Dnia Papieskiego.

W niedziele, 20. 10 2013r., w dniu głównych uroczystości odpustowych, trzebnicką bazylikę wypełnili wierni nie tylko z archidiecezji wrocławskiej. Wśród pielgrzymujących do grobu św. Jadwigi było wielu gości z zagranicy, polityków, duchowieństwo, delegacje Akcji Katolickiej z Wrocławia, Oleśnicy, Namysłowa, Trzebnicy i innych miejscowości.

2013-10-13Z Bł. Janem Pawłem II - Papieżem dialogu

Relacja z VIII „Zlotu rowerzystów” z okazji XIII Dnia Papieskiego – 13.10.2013r..

I etap „VIII Zlotu rowerzystów z okazji obchodów XIII Dnia Papieskiego", zorganizowany z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, odbył się w niedzielę 13.10.2013 r. Grupa rowerzystów z parafii wrocławskich, zebrała się jak co roku, na placu k/ Hotelu Wrocław w miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. Prezes Akcji Katolickiej powitał serdecznie uczestników Zlotu w imieniu honorowego Patrona - Metropolity Wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego.

2013-09-28Koronka na ulicach miast

W V rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2013r. o 15:00 na ulicach ponad 160 miast w Polsce, także we Wrocławiu w 10 miejscach miasta oraz kilku innych krajów odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz drugi zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla.

2013-09-13/14Udział POAK przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu w peregrynacji Krzyża Jana Pawła II

Członkowie POAK przy parafii Kościoła Podwyższenia Krzyża Św. wzięli aktywny udział w peregrynacji Krzyża Jana Pawła II na terenie całego dekanatu. Wydaliśmy gazetkę parafialną z opisem historii krzyża oraz dokładnym programem adoracji w naszej parafii oraz pozostałych parafiach dekanatu. Nasz Kolega pan Kazimierz Tokarski udostępnił swój samochód na cały okres wędrówki Krzyża po wszystkich parafiach naszego dekanatu. W dniu 13.09.2013r. uczestniczyliśmy w uroczystości powitania Krzyża w naszej parafii.

2013-08-31IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

W Roku Wiary 31.08.2013r. odbyła się w Henrykowie IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół pod hasłem „Być solą ziemi”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne.

Przybyłych pielgrzymów serdecznie powitał ks. Arkadiusz Krziżok Asystent Diecezjalny KSM i nowo mianowany duszpasterz diecezjalny osób niepełnosprawnych. Słowa powitania skierował tez ks. dr Marian Biskup Wikariusz biskupi d/s duszpasterstwa.

2013-08-25Coroczne dni skupienia Poak Z Parafii Nmp Matki Miłosierdzia W Oleśnicy

W tym roku jej członkowie i sympatycy pojechali do Nysy, Prudnika i Złotych Gór w Czechach.

W Nysie w Bazylice św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, uczestniczyliśmy we Mszy św.. Ksiądz Waldemar w homilii mówił o miejscu Akcji Katolickiej w Polsce po ustroju komunistycznym. Skutki tamtego systemu ciągle wpływają na pracę wielu ludzi, dlatego m.in. potrzebna jest Akcja Katolicka, aby budzić świadomość Polaków. Tam zwiedziliśmy również Skarbiec św. Jakuba.

2013-08-17Relacja z tegorocznej pieszej pielgrzymki

Z radością informujemy o udziale w 33 Wrocławskiej Pielgrzymce najmłodszego uczestnika Tymka wraz z braciszkiem Mateuszem i dzielną Mamą Kamilą Jasińską - Prezeską POAK w Wilkszynie, która tak opisuje trudy swojego pielgrzymowania:

Razem z moimi dwoma synami: 3,5-letnim Mateuszem i niespełna 5-miesięcznym Tymoteuszem szliśmy do Częstochowy w grupie paulińskiej (2).

2013-08-12/13Pielgrzymka POAK przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu do Krakowa-Łagiewnik

Celem pielgrzymki było odwiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i uczestnictwo w nabożeństwach. W drodze do Łagiewnik wstąpiliśmy do klasztoru benedyktynów w Tyńcu gdzie zwiedziliśmy kościół i klasztor i skorzystaliśmy z wyrobów oferowanych przez zakonników.

Po przyjeździe do Łagiewnik poszliśmy na Koronkę Miłosierdzia w kościele gdzie jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób siostry Faustyny. Po odbyciu koronki zwiedziliśmy obiekty klasztoru i miejsca związane z życiem św. Faustyny pod przewodnictwem siostry, z którą współpracujemy w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego.

2013-08-07Relacja z tegorocznej pieszej pielgrzymki

W Roku Wiary pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze!" wyruszyła XXXIII piesza pielgrzymka z Wrocławia na Jasna Górę. W drodze niesione są relikwie świętych i błogosławionych m. nim: św. Berettę Molę, św. Faustynę, św. Jana Bosko, bł. Jana Pawła II aby w ten sposób przybliżyć wszystkim pielgrzymom postacie świętych, które są wzorem do naśladowania i trwania w wierze . Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II polecamy Panu Bogu sprawy Ojczyzny, kościół w Polsce, nasze rodziny i młodzież niosąc i adorując krzyż wielkopiątkowy na trasie pielgrzymki .

2013-06-16Uroczystości Ingresu

W niedzielę 16 czerwca 2013r. przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wzięli udział w uroczystości Ingresu do Archikatedry Wrocławskiej Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego ks. abpa Józefa Kupnego. Po Mszy św. kilkuosobowa delegacja na czele z Prezesem i członkami Zarządu DIAK wraz z pocztem sztandarowym złożyła ks. Arcybiskupowi najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wraz z darem modlitwy i kwiatów.

zdjęcia

Eugeniusz Kaźmierczak

2013-06-15Wielka modlitwa Akcji Katolickiej u Królowej Polski

Wielka modlitwa Akcji Katolickiej u Królowej Polski - podczas XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasnej Górze

W sobotę 15.06.13 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Być solą ziemi – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu”.

Uczestnicy pielgrzymki Akcji Katolickiej modlili się na Jasnej Górze o odnowienie zapału apostolskiego, poszanowanie niedzieli, odpowiedzialne rodzicielstwo i obecność wartości ewangelicznych w życiu społecznym i w polityce. Pielgrzymka miała także charakter ekspiacyjny za akt profanacji jasnogórskiego Obrazu i wszystkie obelgi wypowiadane pod adresem Boga i Jego Matki.

2013-04-27Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

W sobotę dnia 27 kwietnia 2013r, o godz. 11.15, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskie przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. śś. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył Archidiecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup. W swojej homilii z mocnym naciskiem podkreślił potrzebę żywego świadectwa wiary i postawy chrześcijańskiej każdego członka Akcji Katolickiej, szczególnie prezesów POAK.

2013-04-10III Rocznica Tragedii Smoleńskiej

Komitet Honorowy Obchodów Trzeciej Rocznicy Tragedii Smoleńskiej we Wrocławiu, reprezentowany przez przedstawicieli ponad 20 organizacji i stowarzyszeń zaprosił do udziału w przygotowanych uroczystościach wszystkich, którym drogie są ideały prawdy, wolności, patriotyzmu i poszanowania godności osoby ludzkiej.

6 kwietnia 2013r. w kościele p.w. św. Antoniego została odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po jej zakończeniu odbył się II wrocławski koncert „Artyści o Smoleńsku”.

W koncercie udział wzięli wybitni poeci i bardowie sceny polskiej, których występy owacyjnie nagradzali uczestnicy z trudem mieszczący się w kościele.

2013-03-09Wspomnienie o śp. Wielisławie Kalinowskim

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej śmierci członka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.

Do wieczności odszedł śp. Wielisław Kalinowski aktywny członek POAK przy parafii św. Henryka we Wrocławiu i zasłużony działacz Regionalnego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Msza św. żałobna odprawiona została 7 marca 2013 r. w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej, a po niej odbyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu św. Maurycego przy ul. Działkowej (Skowronia Góra).

2013-03-01Marsz dla Wyklętych

Kulminacyjnym punktem uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była Uroczysta Msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety, a po jej zakończeniu, manifestacyjny przemarsz ulicami Wrocławia pod pomnik rtm Pileckiego.

Na początku przed świątynią pojawiła się delegacja Akcji Katolickiej ze sztandarem. A następnie pozostałe organizacje. Rynek wrocławski zapełnili m.in.: Młodzież Wszechpolska, Narodowe Odrodzenie Polski, Solidarni 2010 i bardzo liczni kibice Śląska.

2013-02-14Architekt wierszy

Akcja Katolicka zorganizowała 14 lutego 2013r. w Klubie Muzyki i Literatury drugie spotkanie, ukazujące tym razem oryginalną twórczość poety Pana Jacka Edmunda Zasady, członka POAK w Parafii św. Augustyna we Wrocławiu.

47 lat temu przyjechał do Wrocławia. Tu poznał swoją żonę Basię. Wcześniej związany z Krakowem, gdzie ukończył architekturę będąc uczniem prof. Zina, ale jego korzenie tkwią na Mazowszu, w Warszawie.

2013-02-04Wspomnienie o śp. Zofii Dudzińskiej

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zofii Dudzińskiej - Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Faustyny w Górze od 12.09.2004 r.

Była osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej. Należała też do Ruchu Światło – Życie, Odnowy w Duchu Św. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach Akcji Katolickiej: Uroczystościach Chrystusa Króla, w Studium Społecznym Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Skupienia, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej.

Z troską zabiegała o formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.

Urodziła się 24.04.1951r. w Górze.

Zmarła 2 lutego 2013r. w Święto Ofiarowania Pańskiego, w wieku 61 lat.

2013-01-23Wspomnienie o śp. Alku Ilskim

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Alfonsa Ilskiego inicjatora powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu i wieloletniego członka Zarządu POAK. Był osobą niezwykle oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: I Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, Uroczystościach Chrystusa Króla, trzech edycjach Studium Społecznego Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Społecznych w Warszawie, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej: zagranicznych, krajowych, diecezjalnych i parafialnych. Z troską zabiegał o permanentną formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Swymi cennymi radami, płynącymi z bogatego doświadczenia życiowego, wspierał działalność zarządów Akcji Katolickiej – parafialnego i diecezjalnego.

Urodził się 8.10.1925 r. w Kępnie. Zmarł 19 stycznia 2013r. w wieku 88 lat.

2013-01-12Dzień Supienia w gościnnych Obornikach Śląskich

12 stycznia jako członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej spotkaliśmy się na bożonarodzeniowym Dniu Skupienia połączonym z opłatkiem w niezwykle gościnnych Obornikach Śląskich. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to jeden z pierwszych POAK w naszej archidiecezji. Od samego początku prezesem była Pani Czesława Wróbel, dziś ustępująca Prezes-Seniorka. Oddział w Obornikach to dla nas wszystkich prawdziwy wzór do naśladowania – wyraz temu dały liczne podziękowania i gratulacje dla

p. Czesławy, które odebrała od Księdza Asystenta Diecezjalnego ks. dr Mariana Biskupa, przedstawicieli Zarządu DIAK, Ojca Proboszcza Ks. dr Macieja Chwarścianka, który jak wspominał uczył się od p. Czesławy współpracy świeckich z duchownymi, Burmistrza Obornik Sławomira Błażewskiego oraz nowego Prezesa POAK Pana Roberta Wrzesińskiego.