Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2020-07-29Pożegnanie ks. prałata Wincentego Tokarza

W imieniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej parafii św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu z głębokim żalem dzielimy się wiadomością o śmierci naszego Asystenta Kościelnego ks. prałata Wincentego Tokarza, którego Bóg powołał do siebie w sobotę 25 lipca 2020 roku.

A przecież miesiąc wcześniej, 21 czerwca uroczyście dziękowaliśmy mu za 35 lat Jego posługi w naszej Parafii w związku z Jego przejściem na zasłużoną emeryturę. Uroczystości pożegnania ks. Wincentego odbyły się we środę 29 lipca po nocnym czuwaniu w naszym parafialnym kościele. Uroczystej eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Kupny, a homilię wygłosił ks. abp Ignacy Dec. Ks. prałat Wincenty Tokarz został pochowany na cmentarzu na Osobowicach.

2020-07-04Kochanej śp. Ani Faryś wiernej Córce Kościoła, Ewangelii, Ojczyzny i Akcji Katolickiej!

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej siostry w Chrystusie śp. Ani Faryś.

Ilekroć przyszło żegnać bliskie mi osoby , przytaczałem taki oto fragment wiersza:

„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ...
Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością.
Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ...,
( John Done )

Także dzisiaj:

*** bije każdemu z nas - dzwon solidarności, dzwon życzliwej pamięci i wdzięczności, dzwon Wiary, Miłości i Nadziei ... na zmartwychwstanie i radosne spotkanie w Domu Ojca !!!

2020-06-21Msza dziękczynna w intencji ks. Prałata Wincentego Tokarza

W sobotę 21 czerwca 2020 r w parafii św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu - Stabłowicach została odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ks. Prałata Wincentego Tokarza za 52 lat jego posługi kapłańskiej, w tym 35 lat posługi proboszczowskiej w tej stabłowickiej parafii, w związku z Jego odejściem na zasłużoną emeryturę. Owocem tej posługi jest dzisiejsza wspólnota parafialna oraz kościół św. Andrzeja Apostoła, którego był budowniczym. Prałat Wincenty Tokarz to także animator tutejszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, którego jest Asystentem

2020-06-11Oleśnica-Procesja Bożego Ciała wraz z pandemią

Bardzo trudny okres, po Triduum bez wiernych w kościołach, teraz ograniczenia w procesji Bożego Ciała. Przed wyjściem z kościoła na procesję, komunikat od kapłanów brzmi ,,proszę zachować odległość i maseczkach ,,.Panie Boże czy w tych maseczkach rozpoznajesz nas?, a gdzie są dzieci pierwszo komunijne z wszystkich szkół, a gdzie są ci mieszkańcy co stali na chodnikach, aby pooglądać procesję.

2020-05-18100-rocznica urodzin Jana Pawła II - Droga Światła

100 lat temu, w miasteczku Wadowice, przyszedł na świat Karol Wojtyła. W poniedziałkowy wieczór, z okazji okrągłej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, modliliśmy się przez jego wstawiennictwo uczestnicząc w Eucharystii. "Czas ucieka, wieczność czeka." Słowa te znajdowały się na zegarze widocznym z okna domu Wojtyłów w Wadowicach. Jak bardzo dziś są aktualne. Postać papieża, który ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi, jest już znana współczesnej młodzieży tylko z opowiadań, zdjęć i materiałów telewizyjnych.  Każda więc rocznica urodzin papieża Jana Pawła II staje się zachętą, aby powrócić nie tyle do jego biografii, co do papieskiego przesłania, nauczania, orędzi.

2020-04-29Odeszła do Pana „nasza święta Władzia”

Urodziła się 1932 w Złoczewie koło Lwowa. W roku 1951 z mężem Stanisławem powiedziała Panu Bogu TAK, mieli czwórkę dzieci. Władysława Grabowska w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła w Oleśnicy działała od samego początku przez 16 lat, później ciężka choroba nie pozwoliła Jej służyć w parafii. Po śmierci męża, oddała się pracy w parafii w różnych wspólnotach. Można by dużo wymieniać , ale najbardziej angażowała się w akcje charytatywne oraz w parafialnym chórze.

2020-04-12TRIDUUM PASCHALNE i WIELKANOC w czasie pandemii korona wirusa

Na pewno te zdjęcia nie odniosą przeżycia osobistego każdego z nas, którzy byliśmy w swoich domach oraz kapłanów odprawiających przy pustych kościołach. Na pewno nie jedna łza pokazała się na obrusie ołtarza czy stołu domowego. Proszę obejrzeć też zdjęcia z poprzednich lat Dziękujemy ks. Proboszczowi i naszym księżom wikarym z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy za pozytywne podjęcie decyzji, aby Msze święte transmitowane były przez youtube.pl korzystając ze strony Akcji Katolickiej z naszej parafii. Takich transmisji w Polsce było bardzo dużo, każdy mógł skorzystać w dowolny wybrany przez siebie przekaz internetowy.

2020-04-11RADOSNEGO ALLELUJA!

Mimo wszystko, mimo braku wielu bliskich obok nas, mimo rosnących codziennie statystyk, mimo wszystkich ograniczeń, jeszcze żyjemy, jeszcze możemy przeżywać te święta. Choć całkiem inaczej, choć bez wędrówki do świątyni, na odległość, to dziękujmy Bogu, że jesteśmy zdrowi, my i nasi bliscy, a módlmy się za wszystkich dotkniętych niewidzialną chorobą.

To czas wielkiej próby dla nas. Na pewno wyjdziemy z niej zwycięsko, ale może zobaczymy, co w życiu jest najważniejsze.

Niezwykle dobitnie podsumował ten czas papież Franciszek, pytając retorycznie czy „myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie”.

Zobaczyliśmy jak nasze życie może legnąć w gruzach w jednej chwili, jak natura może nas przywołać do porządku. Wszystkich, niemal jednocześnie. Pandemia wtargnęła do wszystkich zakątków świata. Nie ma dla niej granic, nie ma dla niej urzędów ani stanowisk.

Oby jak najszybciej powrócił czas naszych wspólnych spotkań, realizacji naszych planów, zamierzeń. Obyśmy spotkali się w komplecie i mogli podziękować Bogu za to doświadczenie, którym nas doświadczył!

Wszystkim Wam życzę radości z przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego! Szczęść Wam Boże!

Janusz Wolniak – prezes Diecezjalnej Akcji Katolickiej

2020-04-045 Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii korona wirusa.

Miesiąc temu jak podsumowaliśmy 4 Męski Różaniec podczas agapy w domu katechetycznym w parafii NMP Fatimskiej, nie było oznak ,że w kwietniu nie pójdziemy ulicami miasta. Przygotowując plakat w połowie miesiąca marca już uwzględniliśmy ,że 50 mężczyzn będzie uczestniczyć we mszy świętej Okazało się pod koniec miesiąca może uczestniczyć, tylko 5 osób. Ks. Proboszcz Jan Kudlik wraz parafianami zadbał o szybkie założenie kamery i zainstalowanie programu do uczestniczenia we mszy świętej przez youtoube online.

2020-03-15Uczestniczenie we Mszy św. w domu i w kościele

Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność, w nieomylność demokracji zbuduje nowy raj na ziemi, w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek. Kościół – jak mówi papież Franciszek – jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek “w świecie ze swej natury niedoskonałym”.

2020-01-27Spotkanie Opłatkowe DIAK 2020

W sobotę 25.01.2020 w budynku pod „4” przy ul. Katedralnej odbył się tradycyjny „Opłatek” członków Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej. Spotkanie rozpoczęto Mszą świętą koncelebrowaną w kościele św. Piotra i Pawła, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Piłat. W koncelebrze uczestniczył ks. Prałat Czesław Majda Asystent POAK przy Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu. Mszę świętą uświetnił pan Jerzy Krajewski z POAK Opatrzności Bożej, intonując pieśni i wspaniale akompaniując na gitarze, śpiewającym.

2020-01-06Orszak Trzech Króli w Oleśnicy

Pamiętamy jaki „bój” toczyliśmy o to, aby Orszak Trzech Króli był na stałe obchodzony w Polsce i został dniem wolnym. Chwała Panu.. Radością jest nas wszystkich ile zaangażowania włożone jest w organizację orszaku, przez szkoły ,parafie, młodzież różne organizacje w tym Akcję Katolicką. Król afrykański to Wojciech Karasek z POAK , członkowie nieśli też chorągwie. Najpiękniejsze to, że idą całe RODZINY RAZEM.. dzieci, rodzice, dziadkowie.

zdjęcia

Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie POAK http://ak.olesnica.net.pl/.

Roman Faryś