Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

| 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2020-05-18100-rocznica urodzin Jana Pawła II - Droga Światła

100 lat temu, w miasteczku Wadowice, przyszedł na świat Karol Wojtyła. W poniedziałkowy wieczór, z okazji okrągłej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, modliliśmy się przez jego wstawiennictwo uczestnicząc w Eucharystii. "Czas ucieka, wieczność czeka." Słowa te znajdowały się na zegarze widocznym z okna domu Wojtyłów w Wadowicach. Jak bardzo dziś są aktualne. Postać papieża, który ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi, jest już znana współczesnej młodzieży tylko z opowiadań, zdjęć i materiałów telewizyjnych.  Każda więc rocznica urodzin papieża Jana Pawła II staje się zachętą, aby powrócić nie tyle do jego biografii, co do papieskiego przesłania, nauczania, orędzi.

2020-04-29Odeszła do Pana „nasza święta Władzia”

Urodziła się 1932 w Złoczewie koło Lwowa. W roku 1951 z mężem Stanisławem powiedziała Panu Bogu TAK, mieli czwórkę dzieci. Władysława Grabowska w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła w Oleśnicy działała od samego początku przez 16 lat, później ciężka choroba nie pozwoliła Jej służyć w parafii. Po śmierci męża, oddała się pracy w parafii w różnych wspólnotach. Można by dużo wymieniać , ale najbardziej angażowała się w akcje charytatywne oraz w parafialnym chórze.

2020-04-12TRIDUUM PASCHALNE i WIELKANOC w czasie pandemii korona wirusa

Na pewno te zdjęcia nie odniosą przeżycia osobistego każdego z nas, którzy byliśmy w swoich domach oraz kapłanów odprawiających przy pustych kościołach. Na pewno nie jedna łza pokazała się na obrusie ołtarza czy stołu domowego. Proszę obejrzeć też zdjęcia z poprzednich lat Dziękujemy ks. Proboszczowi i naszym księżom wikarym z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy za pozytywne podjęcie decyzji, aby Msze święte transmitowane były przez youtube.pl korzystając ze strony Akcji Katolickiej z naszej parafii. Takich transmisji w Polsce było bardzo dużo, każdy mógł skorzystać w dowolny wybrany przez siebie przekaz internetowy.

2020-04-11RADOSNEGO ALLELUJA!

Mimo wszystko, mimo braku wielu bliskich obok nas, mimo rosnących codziennie statystyk, mimo wszystkich ograniczeń, jeszcze żyjemy, jeszcze możemy przeżywać te święta. Choć całkiem inaczej, choć bez wędrówki do świątyni, na odległość, to dziękujmy Bogu, że jesteśmy zdrowi, my i nasi bliscy, a módlmy się za wszystkich dotkniętych niewidzialną chorobą.

To czas wielkiej próby dla nas. Na pewno wyjdziemy z niej zwycięsko, ale może zobaczymy, co w życiu jest najważniejsze.

Niezwykle dobitnie podsumował ten czas papież Franciszek, pytając retorycznie czy „myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie”.

Zobaczyliśmy jak nasze życie może legnąć w gruzach w jednej chwili, jak natura może nas przywołać do porządku. Wszystkich, niemal jednocześnie. Pandemia wtargnęła do wszystkich zakątków świata. Nie ma dla niej granic, nie ma dla niej urzędów ani stanowisk.

Oby jak najszybciej powrócił czas naszych wspólnych spotkań, realizacji naszych planów, zamierzeń. Obyśmy spotkali się w komplecie i mogli podziękować Bogu za to doświadczenie, którym nas doświadczył!

Wszystkim Wam życzę radości z przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego! Szczęść Wam Boże!

Janusz Wolniak – prezes Diecezjalnej Akcji Katolickiej

2020-04-045 Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii korona wirusa.

Miesiąc temu jak podsumowaliśmy 4 Męski Różaniec podczas agapy w domu katechetycznym w parafii NMP Fatimskiej, nie było oznak ,że w kwietniu nie pójdziemy ulicami miasta. Przygotowując plakat w połowie miesiąca marca już uwzględniliśmy ,że 50 mężczyzn będzie uczestniczyć we mszy świętej Okazało się pod koniec miesiąca może uczestniczyć, tylko 5 osób. Ks. Proboszcz Jan Kudlik wraz parafianami zadbał o szybkie założenie kamery i zainstalowanie programu do uczestniczenia we mszy świętej przez youtoube online.

2020-03-15Uczestniczenie we Mszy św. w domu i w kościele

Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność, w nieomylność demokracji zbuduje nowy raj na ziemi, w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek. Kościół – jak mówi papież Franciszek – jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek “w świecie ze swej natury niedoskonałym”.

2020-01-27Spotkanie Opłatkowe DIAK 2020

W sobotę 25.01.2020 w budynku pod „4” przy ul. Katedralnej odbył się tradycyjny „Opłatek” członków Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej. Spotkanie rozpoczęto Mszą świętą koncelebrowaną w kościele św. Piotra i Pawła, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Piłat. W koncelebrze uczestniczył ks. Prałat Czesław Majda Asystent POAK przy Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu. Mszę świętą uświetnił pan Jerzy Krajewski z POAK Opatrzności Bożej, intonując pieśni i wspaniale akompaniując na gitarze, śpiewającym.

2020-01-06Orszak Trzech Króli w Oleśnicy

Pamiętamy jaki „bój” toczyliśmy o to, aby Orszak Trzech Króli był na stałe obchodzony w Polsce i został dniem wolnym. Chwała Panu.. Radością jest nas wszystkich ile zaangażowania włożone jest w organizację orszaku, przez szkoły ,parafie, młodzież różne organizacje w tym Akcję Katolicką. Król afrykański to Wojciech Karasek z POAK , członkowie nieśli też chorągwie. Najpiękniejsze to, że idą całe RODZINY RAZEM.. dzieci, rodzice, dziadkowie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie POAK http://ak.olesnica.net.pl/.

Roman Faryś