Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej - wydarzenia

WYDARZENIA

 

| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |

2017-10-14Członkowie Akcji Katolickiej na konferencji POAK w Oleśnicy 2017

W sobotę 14 października 2017 roku parafianie z Bierutowa na zaproszenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy uczestniczyli w konferencji pt.: "Czy Polsce grozi wojna kulturowa, polityczna poprawność, a zadania Kościoła w ochronie wartości chrześcijańskich". Konferencję na Zamku Oleśnickim poprzedziła Msza św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył ks. Rafał Kowalski a homilię wygłosił ks. Dariusz Oko. Pan Andrzej Wojtkowiak - Prezes POAK w Bierutowie odśpiewał psalm i "Alleluja".

2017-10-07Różaniec do granic - Ratuj Różańcem Polskę i Świat

Wspólnoty parafialne z Oleśnicy, z wszystkich trzech parafii oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła z Oleśnicy, uczestniczyły w dniu 7 października 2017 we wspólnej modlitwie Różaniec do Granic Polski. Z Oleśnicy do Kudowy wyruszyły dwa autobusy, około 110 osób. Mszy św. przewodniczył bp. Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji Świdnickiej. Konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki.

2017-10-05Kochanemu śp. Leonowi, wiernemu członkowi Kościoła, Rodziny i Akcji Katolickiej!

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Leona Hetmańskiego.

„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ...

Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością.

Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ..., ( John Done )

*** bije każdemu z nas - dzwon solidarności, dzwon życzliwej pamięci i wdzięczności, dzwon Wiary, Miłości i Nadziei ... na zmartwychwstanie i radosne spotkanie w Domu Ojca !!!

2017-09-28Koronka

W X rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2017r. o godz.15:00 na ulicach ok.300 miast w Polsce i innych krajach świata, także we Wrocławiu, w 8 miejscach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencjach:

  1. Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: „Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc przedziwnąi namaszczę ich słowa, i poruszę serca do których przemawiać będą”. (Dz. 1521).
  2. O pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów!
  3. Za Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i cały Rząd Polski.
  4. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.

2017-09-2227 - Rocznica Śmierci Księdza Infułata Franciszka Sudoła

Jak co roku Oleśniczanie pamiętali o wspaniałym kapłanie Franciszku Sudole Proboszczu parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W dniu 22 września w Bazylice Mniejszej w Oleśnicy została odprawiona Msza święta, w Jego Intencji. w której uczestniczyły poczty sztandarowe obu parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Nadmieniamy, że POAK z parafii NMP Matki Miłosierdzia nosi imię czcigodnego kapłana, którego cechowała wyrozumiałość, cierpliwość, patriotyczność.

2017-08-3137-rocznica powstania NSZZ Solidarność w Oleśnicy

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z obchodów 37-rocznicy powstania NSZZ Solidarność w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Obchody odbyły się w dniu 31 sierpnia 2017 roku z udziałem pocztów sztandarowych Solidarności oraz Akcji Katolickiej.

Więcej na: www.ak.olesnica.net.pl

zdjęcia

2017-08-02/10Wspomnienia z PIESZEJ PIELGRZYMKI z Wrocławia na Jasną Górę w dniach od 2 do 10 sierpnia 2017 roku

Jak co roku członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej uczestniczymy w Pieszej Pielgrzymce z Wrocławia przez Trzebnicę, Oleśnicę, Karwiniec … na Jasną Górę. Ze względu zdrowotnych coraz więcej nas uczestniczy duchowo w grupie 16 Pomagamy w przyjęciu grup na nocleg oferując posiłek, kąpiel. Uczestniczymy w wieczornym Apelu Jasnogórskim w obu kościołach oleśnickich. Modlimy się podczas Mszy Świętej w Karwińcu koło Bierutowa.

2017-07-09Letnie spotkanie Akcji Katolickiej we Wrocławiu

Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak spotkała się 9 lipca br. we Wrocławiu z ponad dwudziestoma przedstawicielami AK Archidiecezji wrocławskiej.

Przed zebraniem, które odbyło się w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w Katedrze św. Jana Chrzciciela.

W spotkaniu obok przedstawicieli kilkunastu Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej wziął udział asystent diecezjalny AK ks. Łukasz Piłat, prezes senior AK Eugeniusz Kaźmierczak i obecny prezes AK Janusz Wolniak.

2017-06-26Marek Cezary CELEJEWSKI

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Marka Celejewskiego wieloletniego członka Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu i sekretarza Zarządu POAK.

Od maja 2016r. – był członkiem Komisji Rewizyjnej Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz delegatem do Krajowej Rady Akcji Katolickiej w Polsce.

Był osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: w II Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Krakowie, Uroczystościach Chrystusa Króla, Dniach skupienia, w Studium Społecznym Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, w spotkaniach formacyjnych i okolicznościowych.

2017-06-18Instalacja Relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kościele NMP Matki Miłosierdzia W Oleśnicy

W czerwcu 2017 pielgrzymi z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy wraz z księdzem Marcinem Milianem nawiedzili kościół Stanisława Kostki w Warszawie . Podczas uroczystej mszy św. Proboszcz tutejszej parafii przekazał relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Instalacja relikwii w naszym kościele nastąpiła 18 czerwca podczas mszy św. której uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność i Akcji Katolickiej.

2017-06-10„Idźmy i głośmy z Maryją” - Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 czerwca członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, w tym delegacje parafialnych oddziałów AK naszej Archidiecezji, spotkali się na 22-ej Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej. Sobotnie spotkanie poprzedziły konferencje naukowe poświęcone tematyce mariologicznej i kerygmatyczno-pastoralnej, które odbyły się w piątek 9 czerwca. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki było zawołanie „Idźmy i głośmy z Maryją”. Uczestnicy Pielgrzymki, jak co roku, zostali powitani w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny przez prezesa KIAK panią Urszulę Furtak.

2017-03-18Bycie wśród

Czy sprawiła to atmosfera miejsca (siedziba MiserArt we Wrocławiu) czy może świadomość, jacy ludzie to miejsce tworzą, że ten dzień skupienia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej (18.03.2017r.) rzeczywiście był skupieniem przesycony.

Oto zebraliśmy się, niczym pierwsi chrześcijanie, w miejscu skromnym (w dawnej fabryczce). Zamiast ołtarza – otynkowana, szara ściana, przy której ustawiono prosty drewniany stół (powstały z wyrzuconych desek), przykryty białym płótnem.

2017-03-17Akcja Katolicka w Radiu Rodzina

W każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 21.30-22.40 w Radiu Rodzina będzie nadawana audycja o Diecezjalnej Akcji Katolickiej. Pierwsza audycja miała swoją emisję 1 marca. Poniżej link do audycji, w której występował prezes DIAK Janusz Wolniak i skarbnik Krzysztof Lipiński.

Audycja

2017-03-02Akcja katolicka w Radiu Maryja

W radiu "Maryja" o Akcji Katolickiej w Polsce 2 marca mówili m.in. prezes KIAK Urszula Furtak i ks. Józef Niżnik.

Zapraszamy na: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-dlaczego-jan-pawel-ii-upomnial-sie-o-akcje-katolicka/

2017-02-28Akcja Katolicka dla pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Jak co roku, parafialne oddziały Akcji Katolickiej z naszej archidiecezji uczestniczyły w uroczystościach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

W Oleśnicy w niedzielę 28 lutego odbył się bieg Tropem Wilczym a o godz 12.00 członkowie oleśnickich parafialnych oddziałów wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli we Mszy Św. w Bazylice Mniejszej. Po mszy św. obejrzano widowisko historyczne ,,Zdobycie więzienia NKWD". Natomiast 1 marca członkowie Akcji Katolickiej złożyli kwiaty przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. W tej uroczystości uczestniczyły władze miasta ,poczty sztandarowe, kompania honorowa i mieszkańcy Oleśnicy..

2017-03-03Żegnamy śp. Michała Haniszewskiego

Po ciężkiej chorobie 1 marca br. zmarł w wieku 80 lat śp. Michał Haniszewski. Oddany szczytnym sprawom patriota. Człowiek pobożny, a przy tym bardzo skromny. Aktywny społecznie i religijnie do ostatnich dni. Był w komitecie organizacyjnym budowy kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego. Trudno wymienić wszystkie aktywności na polu patriotycznym i społecznym. Robił dosłownie wszystko. Nie rozczulał się nad sobą. Zawsze był tam, gdzie bieda ludzka. Niezłomny, kochający ludzi, Wrocław i bardzo kochający Boga.

2017-02-25Podsumowanie Ferii Zimowych organizowanych w Parafii NMP Matki Miłosierdzia W Oleśnicy

Jak co roku organizatorem ferii zimowych dla 50 dzieci był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła w Oleśnicy. Hasłem tegorocznych ferii zimowych w parafii było ,,W domu Królowej Maryi”. W dniach od 12 do 18 lutego 2017 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum gromadziły się domu katechetycznym od godz. 9.00 do godz. 14.30 uczestnicząc w bardzo bogatym programie.

2017-02-10Odrzucając finasowanie in vitro, Wrocław dołączył do Krakowa

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej 9 lutego w porządku obrad znalazł się punkt ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia”, wniesiony przez klub Nowoczesna. Wniosek upadał stosunkiem 20 głosów przeciw, 14 za i 2 wstrzymujących się.

Zanim jednak doszło do tego głosowania od początku tygodnia Akcja Katolicka rozpoczęła szeroką akcję informacyjną w lokalnych mediach oraz w swoich strukturach. Diecezjalne Radio Rodzina i inne media informowały o mającym nadejść głosowaniu oraz upowszechniły apel i stanowisko Diecezjalnej Akcji Katolickiej do mieszkańców Wrocławia, do członków AK i radnych. Apel był też odczytywany w niektórych kościołach. Akcja Katolicka zwracała się w nim o zamanifestowanie sprzeciwu przeciw uchwale o finansowaniu procedury in vitro w dniu zebrania Rady Miejskiej oraz modlitwę w intencji odrzucenia projektu.